31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Piktori i figurave patriotike/ Bledar Cakalli thotë se dëshiron të ringjallë historinë kombëtare, paralajmëron projekt edhe në Kosovë

Bledar Cakalli, një artist nga Shqipëria është duke e shfaqur historinë kombëtare përmes artit në shumë vende shqiptare dhe jo vetëm.

I ftuar në emisionin “A LIVE”, në ATV,  Bledari teksa foli për pasionin që e ka për pikturën dhe krenarinë për historinë shqiptare, ai tha se pavarësisht rreziqeve që mbart me vete ky angazhim, ai është i vendosur të vijojë edukimin patriotik të brezit të ri e jo vetëm, përmes artit të tij.

“Kjo çka po bëj unë, është më e pakta se çfarë mund të bëjë pavarësisht se është një kauzë e madhe, unë kam pas raste kur jam kërcënu, jam përndjekë për shkak të kësaj kauzë. Një figure nuk është thjesht një figurë apo portret sepse ai ka një histori sepse atë histori e ka shkru me gjak. Unë thjesht po e mbaj amanetin se për çfarë ata kanë dhanë jetën, e kam fillu si detyrim për ringjalljen e historisë”, tha ai.

Bledari thotë se tani ka filluar edhe me një projekt të ri, që shtrihet në më shumë se 200 metra gjatësi, tek stadiumi i Dibrës së madhe, duke shtuar se pas këtij projekti pritet që të fillojë një projekt të ri në Deçan.

Për më shumë ndiqni intervistën në videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA