19.5 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Pesë autoambulanca të QKMF-së në Drenas, jashtë funksionit

PËRGATITI: KASTRIOT TAHIRI   

Pesë autoambulanca të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, në Drenas janë jashtë funksionit, për shkak të disa defekteve. Në marrëveshjen e komunës me operatorin e ri ekonomik, nuk është paraparë rregullimi i tyre. Kjo QKMF tani funksionon me vetëm dy autoambulanca për rreth 60 mijë banorë sa llogaritet se ka kjo komunë.

“Për shkak të disa defekteve këto pesë autoambulanca prapa meje kanë mbetur jashtë funksionit, e kjo për shkak që operatorit që merret me rregullimin dhe mirëmbajtjen e tyre i ka skaduar afati i kontratës”.

Aktualisht funksionale e kanë vetëm një, por as ajo sipas punëtorëve nuk i plotëson kushtet për bartje të pacientëve.

Për këtë problem, drejtori Ismet Bogiqi fajëson komunën, pasi që, sipas tij, e gjithë puna ka ngecur te procedurat e tenderimit të një operatori të ri ekonomik.

“Procesi është në procedurë të prokurimit, ka qenë më herët. Mjetet janë ndarë po diçka nuk ka rrjedhë mirë, njëherë u shpall e prapë u rishpall, se dikush u anku prej operatorëve. Kontrata ende nuk është bërë. Mjetet janë, po tash për tash e kemi marrë edhe një autoambulancë e po presim veç me i regjistrua”.

Por në komunën e Drenasit, thonë të kundërtën. Sipas tyre, rregullimi i autoambulancave nuk u bë për shkak se nuk ishte paraparë në kushtet e tenderimit.

“Autoambulancat kanë qenë tri në funksion deri para dy javëve. Ambulancat e tjera janë në defekt në motor, rregullimi i tyre nga operatori ekonomik nuk ka qenë i mundur, sepse defektet nuk kanë qenë në paramasë të tenderit. Gjithashtu, kemi premtim nga Ministria e Shëndetësisë edhe për një autoambulancë”.

Nga komuna kanë bërë të ditur për ATV-në se tashmë e kanë blerë një autoambulancë të re, e cila është në procedurë të regjistrimit dhe e cila ka kushtuar 58 mijë euro.

 

 

 

 

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA