11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

Për herë të parë, laboratori krijoi energji të ngjashme me atë të diellit

Pas shumë brezash përpjekje për të prodhuar fuqinë e një ylli në Tokë, një ndezje e suksesshme e shkrirjes bërthamore ndodhi në mes të një nate dhjetori dhe përfundoi në 20 miliarda të sekondës.

Ky është një rezultat 100 miliardë herë më i shkurtër se fluturimi i parë i Vëllezërit Wright, 12 sekonda, por një moment i ndritshëm që mund të ketë implikime edhe më të mëdha për njerëzimin.

“Potenciali është kaq i madh për energji të pastër, të bollshme, të pakufishme dhe të përballueshme. Do të jetë e vështirë. Nuk do të jetë e lehtë. Por ia vlen ta bësh”, tha shkencëtarja Tammy Ma për CNN.

Zyra e saj është gjigante e përbërë me laserë dhe ka madhësinë e tre fushave të futbollit në një laborator prej 7000 hektarësh në Livermore.

Përgjatë tavaneve të bardha të larta, ka milje tubash katrorë që mbajnë 192 nga laserët më energjikë në botë, të gjithë duke u drejtuar drejt një dhome të rrumbullakët në qendër.

Mesi i kësaj dhome bëhet vendi më i nxehtë në sistemin diellor sa herë që ata kryejnë një eksperiment të shkrirjes dhe është i mbuluar me makineri të mjaftueshme shkëlqyese.

Studimet dhe provat e armëve bërthamore kanë bërë të mundur që programi të financohet.

Për herë të parë që nga hapja e terrenit në 1997, Fabrika Kombëtare e Ndezjes më në fund përmbushi misionin e saj.

Në dhjetor, 192 nga laserët më energjikë në botë ngrohën një topth të vogël atomesh hidrogjeni që me një forcë të madhe, ata u shkrinë së bashku për të krijuar helium dhe energji të tepërt.

Pak më shumë se 2 megaxhaule energji që hynin në dhomën e synuar u bënë 3.15 megaxhaule që dilnin, një fitim modest prej rreth 50%, por i mjaftueshëm për të bërë histori dhe për t’i lejuar shkencëtarët ta quajnë eksperimentin një sukses të vërtetë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike nuk pret që energjia elektrike nga shkrirja të prodhohet deri në gjysmën e dytë të shekullit, dhe sado e vështirë të jetë të kontrollosh plazmën e nxehtë nga dielli, po aq e vështirë ka qenë edhe të kontrollosh koston e prodhimit të saj.

“Për momentin, ne po shpenzojmë një sasi të madhe kohe dhe parash për çdo eksperiment që bëjmë,” tha bashkëdrejtori i Qendrës për Studime të Fusionit Inercial në Kolegjin Imperial në Londër.

Pas atij eksperimenti janë bërë edhe pesë përpjekje të tjera për ta përsëritur atë por kanë dështuar të gjitha./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA