Pejanët marshojnë, kërkohet drejtësi për Gjyljeta Ukellën

Përgatiti: Armand Hoti

Rrugët në qendër të Pejës u bllokuan, mesditën e së mërkurës. Këtu po protestohet për Gjyljeta Ukellën, e cila u vra një ditë më parë nga ish-bashkëshorti i saj, në banesë.

Grupit i prin vajza e viktimës. Bashkë me gjithë protestuesit, u shkojnë derë më derë institucioneve, për të kërkuar drejtësi për 43-vjeçaren, por këtë e bëjnë përmes heshtjes, pa bërë ndonjë thirrje.

“Fajin e kemi secili prej neve, pastaj pjesa e dytë është pjesa e institucioneve, sidomos ato të drejtësisë. Për atë arsye sot vizituam policinë dhe gjykatën në heshtje. Mendojmë që kjo heshtje t’i shurdhojë ata për shkak se do të duhej të vepronin shumë më shumë, në rastet të cilat kanë pasur një element iniciues sikur rasti ky i fundit”, tha Veton Muja, protestues.

Protestuesit i bëjnë thirrje shtetit që të kujdeset për fëmijët tashmë jetim të së ndjerës.

“Bëjmë thirrje nga këtu që të gjithë shërbimet shtetërore t’iu ofrohen fëmijëve të së ndjerës, varësisht prej shërbimeve që kanë nevojë dhe ne si organizatë do të jemi afër familjes dhe fëmijëve të së ndjerës. Familjes do t’i lëmë si kujtim edhe pse është ditë e hidhur, kjo foto e bukur e Gjyljetës ta keni ju familjarë si shenjë kujtimi”, tha organizatori i protestës.

Dikush erdhi nga larg, me të vetmin qëllim për t’iu bashkuar marshit.

“Kam ardhë nga Maqedonia e Veriut, nga Struga, nga diaspora se jetoj në Zvicër, enkas për këtë protestë… Më vjen shumë keq për qytetin e Pejës, për Kosovën, që po ndodhin këto vrasje, nënat tona, motrat tona përditë po vriten, kur ne ende kemi jetimë prej lufte”, tha Hatixhe Kelmendi.

Gjyljeta u vra nga ish-bashkëshorti i saj, Edmond Lajçi, me të cilin kishin tre fëmijë.

Ndaj dorasit, të martën është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Edmond Lajçi ishte paraqitur në polici nga ish-bashkëshortja e tij, në vitin 2021, për dhunë psikike. Por pavarësisht se Gjykata fillimisht i shqiptoi atij dënim në kohëzgjatje prej 3 muajsh, atij iu mundësua lirimi me 300 euro pagesë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA