25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

PDK- ja lëshon pe, do t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare

Përgatiti: Benita Zeneli

Marrëveshjet ndërkombëtare, të cilat janë paraparë të jenë në rend dite në seancën e së enjtes, këtë herë mund të miratohen.

Kjo pasi që, Partia Demokratike e Kosovës ka ndryshuar qëndrim sa i përket votimit të tyre.

Kandidati për kryeministër nga kjo parti, Bedri Hamza, ka thënë se PDK-ja do të veprojë në interes të vendit.

“PDK-ja do t’i votojë marrëveshjet ndërkombëtare. Për mua si kandidat, prioritetet janë të qarta, interesi i vendit, i partisë dhe së fundi i neve si individë. Mbi të gjitha interesi i qytetarëve. Kosova është nën masa sanksione, janë qindra milionë euro të bllokuara… përtej aspektit financiar kemi të bëjmë me një dëmtim të reputacionit të vendit”, tha Hamza.

Derisa për marrëveshjet ndërkombëtare ka dakordim, për koalicion me Vetëvendosjen, Hamza ka thënë jo.

Në zgjedhje, PDK-ja do të garojë e vetme.

“Nuk bëhet fjalë për kurrfarë koalicioni. Nuk jemi duke folur për koalicione. Ne jemi në garë për të punuar fort që t’i bindim qytetarët me program, me ekip, me listë e me gjithçka që kërkon fushata, që ne të jemi parti fituese dhe të krijohet situata që ne ta udhëheqim qeverinë”, tha Hamza.

Ndërkaq, kryeministri Albin Kurti, edhe gjatë të mërkurës ka shprehur gatishmërinë e tij për zgjedhje të jashtëzakonshme.

“Opozita duhet të bëhet gati për zgjedhje. Ne jemi gjithmonë gati, përndryshe nëse ata janë rehat, shkon mandati deri në fund”, tha Kurti.

Ndonëse, Qeveria Kurti e ka shumicën parlamentare për t’i miratuar ligjet, për marrëveshjet ndërkombëtare nevojiten së paku 80 vota të deputetëve.

Ndërkohë, vlera e tyre kalon shifrën e 300 milionë eurove.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA