Pas 6 muajve, lirohet nga paraburgimi Isni Kilaj

Përgatiti: Kastriot Tahiri

Pas më shumë se 6 muaj qëndrimi në Qendrën e Paraburgimin të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, nën dyshimin për pengim ne drejtësi, Isni Kilaj këtë të mërkurë u kthye në vendlindje.

Lirimi i tij me kusht është mundësuar pas dhënies së dorëzanisë prej 30.000 eurosh.

Familja e Kilajt është gëzuar për kthimin e tij në Kosovë.

“Babi sot është liruar prej gjykatës speciale, është liruar me mbrojtje në liri. Jemi lajmërua në mëngjes se babi do të lirohet, diku rreth orës 11:30 ka mbërri në Prishtinë. Është emocion, kemi mbete pa frymë, jemi gëzua shumë, na ka shkuar mendja menjëherë edhe të ushtarët e tjerë. Babi është shumë i fuqishëm dhe shumë krenar”, tha Blendi Kilaj, biri i Isni Kilajt.

Përveç familjarëve, lirimit të tij iu gëzuan edhe bashkëluftëtarët e tij.

Skënder Paçarizi, që është njëri ta, uron që Gjykata Speciale t’i lirojë po ashtu nga paraburgimi Thaçin e të tjerët.

“U gëzum shumë se edhe ashtu padrejtësisht janë tu u marr këta njerëz. Jam bashkëluftëtar i tij, po ishim gëzu edhe ma shumë nëse ishin liru edhe të tjerët”, tha Paçarizi.

Pavarësisht se Isni Kilaj është liruar me kusht, Dhomat e Specializuara thanë se në vendimin për rishikimin e paraburgimit ndaj Kilajt, gjykata ka konstatuar se “ende ekziston dyshimi i bazuar që Kilaj ka kryer vetë ose së bashku me të tjerë, vepra penale kundër administrimit të drejtësisë”.

Kilaj u arrestua në nëntor të 2023-ës.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA