21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

​Odat Ekonomike Kosovë – Maqedoni e Veriut: Në 10 vjetët e ardhshme të jetë prioritet ekonomia

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna dhe homologu i tij maqedonas, Branko Azeski kanë diskutuar të hënën në Prishtinë për iniciativat e reja të Forumit të Investimeve të Odave të Ballkanit Perëndimor dhe bashkëpunimin rajonal. Së bashku theksuan se kanë për synim zhvillimin e bizneseve në dy vendet, derisa apeluan që ekonomia të jetë prioriteti kryesor për të dy vendet.

Kryetari Rafuna deklaroi se patën mundësinë që të shkëmbejnë idetë dhe sfidat qe po përballen bizneset.

Në një konferencë për media, Rafuna theksoi se partneriteti me Maqedoninë e Veriut është me rëndësi për shtetin e Kosovës. Derisa shtoi se Maqedonia është edhe shteti i parë me të cilin eksporton vendi.

“Patëm mundësinë të shkëmbejmë mendimet, idetë për sfidat me të cilat po përballet biznesi, që kanë të bëjnë me inflacionin, me krizën energjetike, me ekonominë e tregut të lirë, që kanë të bëjnë me bashkëpunimin regjional dhe të gjitha këto tema jo vetëm që i përkasin bizneseve të Maqedonisë dhe Kosovës, por i përkasin të gjitha bizneseve të Ballkanit… Për Kosovën është shumë me rëndësi partneri maqedonas. Në qoftë se shihet në statistika, Maqedonia është shteti i parë ku eksportojmë, ne kemi eksport më të madh në Maqedoni se në Shqipëri e vende tjera. Kështu ne jemi të përkushtuar që ta ngritim edhe në një nivel tjetër bashkëpunimin”, tha Rafuna.

Kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë, Branko Azeski u shpreh se në vitet e ardhshme prioritet duhet të jetë biznesi dhe jo politika.

Azeski tha se i gjithë profiti bëhet nëse hapen kufijtë, me ç’rast shtoi e kjo mund të arrihet vetëm me një bashkëpunim të mirë.

“Lëvizja e bashkëpunimit kufitar zhvillohet, ashtu që ne mendojmë se gjatë mandatit tonë ato kufij do të zhduken. Biznesi do t’i rrëzojë ato kufij dhe ne do të punojmë të kushtuar për atë proces…Në 10 vitet e ardhshme biznesi të jetë prioritet e jo politika. Biznesi të zgjedh problemet e komunikimit tonë, të veprimtarisë tonë të përbashkët për Ballkanin Perëndimor dhe biznesi të jetë çdo kund dominues. Këtë mund ta bëjmë duke hapur korridoret, do t’i modernizojmë hekurudhoret si vendet të cilat nuk dalin nga deti, do të kërkojmë të kemi një status special në portet, do t’i shkëpusim të gjitha ndalesat administrative të cilat dominojnë ne kufij dhe do të veprojmë së bashku që elitat politike të mos mundin të na shtypin dhe ta vendosin në interes të tyre. Profiti bëhet nëse hapen kufijtë, nëse vendosen korridoret, nëse unë mund të vij në Prishtinë për tre orë, është ajo që neve na nevojitet”, tha Azeski.

Mes tjerash, Rafuna bëri të ditur se në takimin e radhës të bordit të Odave të Ballkanit Perëndimor, i cili do të mbahet në fillim të muajit qershor në Prishtinë, do të diskutojnë në detaje dhe do të dalin me konkluzione të përbashkëta se si t’i qasen dhe si do t’i ndihmojnë më mirë bizneset e të dy vendeve. /kp

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA