19.5 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Nis Edicioni i 8-të i “Prishtina International Theater Festival”

Me një ceremoni solmene, në ambientet e Teatrit ‘Faruk Begolli’ në Kolegjin AAB, ka nisur edicioni i 8-të i Prishtina International Theater Festival “Burbuqe Berisha”, i vetmi festival i këtij lloji dhe me karakter garues e ndërkombëtar në Kosovë, që organizohet nga ART Image në bashkëpunim me Kolegjin AAB.

Në këtë ceremoni, të pranishëm ishin kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrullah Çeku, ambasadorin e Shqipërisë, Petrit Malaj, ambasadorin e Malit të Zi, Bernard Çobaj, si dhe pjesëmarrës të tjerë nga bota e artit dhe kulturës.

Drejtori i festivalit PITF2024, Zijad Mehić, në fjalën e tij tha se qëllimi i festivalit është ruajtja e familjes, miqësive dhe kujdesi për brezat e ardhshëm.

“Qëllimi i festivalit është ruajtja e familjes, miqësive dhe kujdesi për brezat e ardhshëm. Nuk ka vend më të mirë për të shprehur të vërtetat tona të pathëna sesa në teatër. Nga sa kam parë deri më tani, Kosova i ka kushtuar një vend shumë të rëndësishëm kulturës dhe artit të përgjithësi”, tha Mehić.

Ndërsa, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fjalën e tij, tha se festivali PITF edhe këtë edicion vjen si pjesë e zhvillimit të gjerë të kapaciteteve artistike dhe teatrore në Kosovë.

“Puna juaj artistike krahas shembujve të rrjetëzimit dhe modeleve të bashkëpunimit, e vulos Kosovën si shtet kontribues e jo vetëm pjesëmarrës. Prania e larmishme në festivalin tuaj tregon që Republika jonë siç ka qenë dhe mbetet mikpritëse për punët e mira dhe për miqtë tanë, që besojnë thellësisht në vlerat sociale e kulturore të artit dhe në kulturën si shprehje të demokracisë e të shoqërisë. Kontributi juaj i vlefshëm qëndron po ashtu për testimin dhe kalitjen e realiteteve “pa pasoja”, gjë që teatri e bën më së miri nga të gjitha artet”, tha kryeministri Kurti.

Këtë edicion do të ndahen këto çmime për fituesit e PITF2024:
– Çmimi për aktorin apo aktoren më të mirë në rolin kryesor;
– Çmimi për aktorin apo aktoren më të mirë në rolin dytësor;
– Çmimin për regjinë më të mirë;
– Çmimin për shfaqjen më të mirë;
– Çmimin e publikut.

Për ndarjen e çmimeve, vlerësimet do t’i japin tri juri:
Juria qendrore profesionale e festivalit që sivjet përbëhet, nga:
– Armenis Nokshiqi, aktore
– Ana Vukotiq, drejtoreshë e festivalit FIAT të Malit të Zi
– Fatos Berisha, regjisor.

Juria e medias:
– Teuta Arifaj, ATV
– Lumira Kelmendi, RTK
– Ardiana Pajaziti, KultPlus

Do të jetë edhe juria e studentëve që vijnë nga Kolegji AAB dhe Universiteti i Prishtinës, e që do të japin vlerësimin e tyre për çmimin “Shfaqja më e mirë”.

Edicioni i 8-të i festivalit “PITF 2024” do të mbahet nga 20 maji dhe do të vazhdojë deri më 26 maj, në teatrin Teatrin Kamertal të Kolegjit AAB në Prishtinë, kur edhe zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve në natën finale.

Në natën e dytë të PITF do të jepet shfaqja “The Feral Womxn” nga Gjermania me regji të Jemima Rose Dean, duke filluar nga ora 19:00.

Hapja solemne e PITF2024 u transmetua drejtpërdrejt në Televizionin ATV, videon e së cilës mund ta gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA