28.6 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Murati: Marrëveshja me Bankën Botërore siguron 90.3 milionë euro kredi, pa interes për 12 vite

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, pas mbledhjes së Qeverisë, në një konferencë për media, ka thënë se nga marrëveshja me Bankën Botërore, Kosova ka përfituar 90.3 milionë euro kredi me kushte të “buta”, raporton EO.

Ai ka bërë të ditur se gjatë mbledhjes, procedimi i Projektligjit për ratifikimin e kësaj marrëveshje është miratuar.

Murati shtoi se Kosova do të përfitojë shumë nga kjo marrëveshje, sepse nuk do të paguajë interes fare 12 vite përgjatë kohës që këto mjete, 90.3 milionë euro, do të shfrytëzohen.

“Sot në mbledhjen e Qeverisë kemi pasur disa vendime që ndihmojnë qytetarët dhe që forcojnë edhe themelet dhe duke rritur bashkëpunimin me shtet e tjera. Kishim miratimin e nismës për nisjen e negociatave për lidhje të Marrëveshjes me Turqinë”.

“Kishim edhe miratimin dhe procedimin e Projektligjit për ratifikim të Marrëveshjes që sapo kemi nënshkruar në Washington. Kjo është një marrëveshje që është nënshkruar me Bankën Botërore. Kosova ka përfituar nga një marrëveshje që siguron 90.3 milionë euro kredi me kushte të buta. Nuk ka nevojë që të paguajë fare interes për 12 vite përgjatë kohës që këto mjete do të shfrytëzohen. Kishim edhe një marrëveshje ndërkombëtare. Kjo marrëveshje është në kuadër të marrëveshjes që kemi pasur me Bankën Botërore. Masat ndaj Kosovës duhet të hiqen”, ka thënë Murati.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA