28.6 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Molotovë e tymues në protestën e opozitës në Tiranë

Aleanca për Mbrojtjen e teatrit, grupimi i Rithemelimit të Partisë Demokratike dhe Partia e Lirisë zhvilluan sot protestën e radhës përpara bashkisë së Tiranës.

Protesta, e teta gjatë këtyre muajve, ka nisur me hedhjen e molotovëve dhe tymueseve nga protestuesit. Godina e bashkisë ashtu si gjatë çdo proteste është rrethuar nga forca policie për të mos lejuar protestuesit të hyjnë në bashki.

Nga hedhja e molotovëve, zjarri përfshiu hyrjen e bashkisë. Policia ndërhyri dhe arriti të shuajë zjarrin tek hyrja kryesore e godinës.

Protestat u thirrën pas arrestimit me urdhër të SPAK të disa ish-drejtorëve të kësaj bashkie. Në protestë marrin pjesë qytetarë dhe përfaqësues të opozitës, të cilët kërkojnë dorëheqjen e kryebashkiakut Erjon Veliaj, pas arrestimeve të disa ish-zyrtarëve të këtij institucioni.

Anëtari i kryesisë së Rithemelimit të PD-së, Belind Këlliçi tha se shumë shpejt do depozitojë në SPAK edhe dy emra të tjerë, administratorë të dy ish-komunave, Arben Maloku i Zall Herit dhe Kujtim Qefalia i Dajtit.

“I kemi dërguar në SPAK, janë pjesë e dosjes së 5D. Edhe ky material po përgatitet për t’u depozituar së shpejti në SPAK”, tha Këlliçi.

“Shpeshherë dëgjojmë që njerëzit thonë se opozita ka probleme me drejtësinë, por ne jemi ata që kemi inkurajuar SPAK, duke çuar kallëzime për të zbuluar të vërtetat”, tha Këlliçi, ndërsa deklaroi se nuk do të tërhiqen deri në arritjen e objektivit që siç u shpreh ai është “largimi i Veliajt”.

Kryetari i FRPD, Besart Xhaferri në fjalën e tij në protestë tha se, ka dy palë shqiptarë, ata që shkojnë në protestë dhe ata që flenë gjumë dhe nuk bashkohen në protestë.

“Çfarë prisni, që t’ju ikin edhe juve fëmijët jashtë? Frymëzohuni nga heronjtë e revoltës së Spaçit”, u shpreh Xhaferri.

Policia e Shtetit ka marrë masa organizative dhe operacionale për garantimin e rendit publik dhe sigurisë gjatë zhvillimit të këtij tubimi.

Në zbatim të planit të masave, Policia e Shtetit prej orës 09:30 e në vijim, ka bllokuar në mënyrë të përkohshme qarkullimin e mjeteve, në Bulevardin kryesor pranë Bashkisë së Tiranës. /atsh/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA