11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

​Më shumë se 12,000 të vrarë në konfliktin sudanez

Më shumë se 12,000 njerëz janë vrarë në Sudanin e shkatërruar nga lufta që nga prilli, tha të enjten zyra e OKB-së për çështjet humanitare.

Vdekjet përfshijnë “1,300 njerëz që u vranë midis 28 tetorit dhe 24 nëntorit”, tha në një deklaratë Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).

Konflikti ka bërë që rreth 6.6 milionë sudanezë të largohen nga shtëpitë e tyre, me fëmijët që përfaqësojnë rreth gjysmën e njerëzve të zhvendosur në vend, tha zyra e OKB-së.

“Sudani tani është vendi me numrin më të madh të njerëzve të zhvendosur dhe krizën më të madhe të zhvendosjes së fëmijëve në botë”, sipas OKB-së.

Sudani është përfshirë nga luftimet midis ushtrisë, të udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, kreu i Këshillit Sovran qeverisës të vendit, dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake që nga prilli.

Disa marrëveshje armëpushimi të ndërmjetësuara nga ndërmjetësit sauditë dhe amerikanë nuk kanë arritur t’i japin fund dhunës./AA/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA