9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Lëshohet një paralajmërim për konsumuesit e cigareve me avull

Konsumuesit e cigareve me avull po paralajmërohen për një lloj të ri të sëmundjes së së mushkërive, të shkaktuar nga përdorimi i cigareve elektrike.

Sëmundja e mushkërive, e cila dyshohet se shkaktohet nga përdorimi i cigareve elektronike, quhet EVALI.

EVALI do të thotë ‘dëmtim i mushkërive që lidhen me përdorimin e cigareve elektronike ose produktet të avullimit’.

Avullimi është menduar të jetë një alternativë më e shëndetshme ndaj cigareve dhe kryesisht është, por kjo nuk do të thotë se avullimi nuk është aq i rrezikshëm për shëndetin e një personi, veçanërisht nëse dikush e konsum atë shpesh.

Cigaret elektronike ndikojnë në mushkëritë tuaja në mënyrë të ndryshme nga cigaret e zakonshme. Studimet e kryera tregojnë se ato mund të çojnë në një rritje inflamacioni pulmonar.

Ndërsa Yale Medicine thotë se sëmundja e mushkërive EVALI ka një lidhje me acetatin e vitaminës E, e cila gjendet në disa produkte të THC, dhe kur thithet kjo shkakton dëmtim të mushkërive.

Simpatomat EVALI përfshijnë gulçim, kollë, vuajtje dhe dhimbje në frymëmarrje të shpejtë dhe të cekët, rritje të rrahjeve të zemrës, ethe dhe të dridhura, të vjella dhe dhimbje barku.

Për shkak se sëmundja e mushkërive është relativisht e re, komplikimet shëndetësore afatgjata nga EVALI janë ende të paqarta.

Gjithashtu nuk ka pasur ende kohë të mjaftueshme për të mbledhur të dhëna të duhura nëse mushkëritë e një personi mund të bëjnë një rikuperim të plotë duke pasur kohë të mjaftueshme.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA