Kosovës i’u shtuan 445 policë të rinj

445 pjesëtarë të rinjtë, iu shtuan Policisë të Kosovës. Ceremonia solemne e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës është mbajtur sot, ku presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha para të diplomuarve se ka besim të fuqishëm tek ata që detyra e tyre është të janë në mbrojtje të secilit qytetar të Republikës pa dallim.

“Jam e lumtur që sot ndodhem në këtë ceremoni diplomimi të gjeneratës të 59 është tejet e rëndësishme jo vetëm për ta por për të gjithë ne, dhe në të njëjtën kohë shënon kurorëzimin e një pune të jashtëzakonshme me një mund të madh për tu bërë gardian të republikës tonë. Sot bëni betimin solemn për të mbrojtur dhe për të shërbyer.. Tani e tutje jeni në mbrojtje të secilit qytetar të Republikës sonë pa dallim. Kushtetua e Kosovës është udhërrëfyese e juaja. Ju do t’i bashkoheni radhës së policisë për të ofruar siguri dhe përgjegjësi për ruajtjen e kufirit tonë”, ka thënë Osmani.

Osmani than se betimi i sotëm i këtyre kadetëve është përgjigja më e fuqishme kundrejt përpjekjeve të tilla të Serbisë.

Sipas saj në këtë ditë pesë policë po mbahen peng nga shteti shovinist.

“Të jesh një polic nuk është thjesht një profesion është një mision e një kauzë për një mjedis ku të gjithë ndihen të sigurt e të lirë, kjo punë kërkon guxim përball vështirësive përkrahje në momente të caktuara dhe përkushtim të palëkundur ndaj betimit të cilin do ta bënë të gjithë sot. Në këtë momente pesë policë po mbahen peng nga një shtet shovinist – nga Serbia. I bëjmë thirrje aleatëve tanë që ta ngritin zërin dhe t’i rrisin përpjekjet që t’i ndalin mizoritë dhe veprimet e tilla shoviniste kundër qytetarëve dhe policëve tonë. Por jam e bindur se betimi i sotëm dhe gjithë këta kadetë janë përgjigja më e fuqishme kundrejt përpjekjeve të tilla. Në duart e juaja qëndron e ardhmja e qytetarëve tanë”, u shpreh presidentja Osmani.

Ndërkaq kryeministri Kurti tregoi numrin e policëve të ri të cilët ishin 345 djem e 100 vajza.

“Vendit tonë do ti shtohen edhe 445 policë të rijë të cilët do të shërbejmë gjithandej nëpër Kosovë në stacione e në detyra të ndryshme duke iu dhënë një mas përforcuese kolegëve tjerë policë. Tek fytyra e policit janë të përbashkuara personifikimi i zbatimit të ligjit dhe i respektimit të rendit publik. Nga 445 polic që do të betohen sot 345 janë djem e dhe 100 vajza ndërsa 375 policë janë shqiptar dhe 88 nga komunitetet jo shumicë,” u shpreh kryeministri Kurti.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ngjarjen e ditës së djeshme e ka quajtur akt të paprecedent mbajtjen zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës të nacionalitetit serb, Dejan Jankoviq dhe katër zyrtarëve policorë nga autoritetet serbe.

“Ceremonisë së sotme i radhëve të menaxhmentit të lartë të Policisë të Kosovës sot i mungon zëvendësdrejtori i Policisë të Kosovës nga radhët e komunitetet Serb Dejan Jankoviq i cili dje është ndaluar dhe po mbahet pa asnjë arsyetim në radhët e Serbisë ashtu siç po mbahen në Serbi edhe katër zyrtar tjerë policor, ky është një akt i paprecedent i serbes me shumë veprime i është drejtuar policisë të Kosovës, ky është një sulm i drejtpërdrejtë i Serbisë ndaj pjesëtareve të vet komunitetit serb brenda policisë të Kosovës të cilët gjejnë vullnetin dhe guximin të na bashkohen në rrugën e përbashkët që synon shërbim e siguri për të gjithë qytetarët dhe stabilitet për vendin tonë. Të dashur kadet të Policisë veçanërisht ju nga komunitetet republika jonë është edhe e juaja, vendi ynë është i përbashkët dhe çdo ditë e punës tonë duhet dedikuar forcimit të tij, nga sfidat që do të ballafaqoheni nga sot ne jemi mbështetja e juaj”, tha Sveçla. /kp

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA