“Kosovën e pret punë e vështirë për t’i bindur ministrat e jashtëm Evropian”

Përgatiti: Arton Hamiti

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës i tha po anëtarësimit të Kosovës në këtë organizatë, të martën.

Por, deri në hapin e fundit e që është votimi në Këshillin e Ministrave pas një muaji, nga Kosova priten veprime konkrete për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Këto janë çështje shumë sensitive, për të cilat ne mund të presim progres. Dhe mendoj se ndoshta hapat e parë mund të merren, madje edhe para se Komiteti i Ministrave e shqyrton këtë kërkesë. Ky do të ishte sinjal i fortë dhe shumë i vlerësuar”, tha deputeti francez, Alain Milon.

Krahas deputetit francez, Alen Milon, ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Jorn Rohde, tha se, gjatë majit, Kosovën e pret “një punë e vështirë” për t’i bindur ministrat e Jashtëm të Këshillit të Evropës.

I pyetur nëse Kosova do ta dërgojë draftin e Asociacionit për vlerësim në Gjykatën Kushtetuese, kryeministri Albin Kurti, pas seancës në Strasburg, tha se paraprakisht duhet të flitet për Marrëveshjen Bazë dhe aneksin e Ohrit.

Sidoqoftë, sipas opinionistit Bekim Kabashi, pa hapa konkretë në themelimin e Asociacionit, Kosova nuk do të pranohet në organizatën më të vjetër evropiane. Por beson se as Kurti, nuk do ta dërgojë draftin në Gjykatën Kushtetuese, muajin që po vjen.

“Unë jam i bindur që deri në votimin në maj, nëse nuk ka shenja të forta se Kosova do ta themelojë Asociacionin, nuk do ta këtë mbështetjen e komitetit të ministrave”, tha Kabashi.

Rreth një muaj më parë, nëpërmjet një letre të përbashkët, presidentja Vjosa Osmani, kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti ishin zotuar ta respektojnë besnikërisht një listë zotimesh, që u është përcjellë nga raportuesja Dora Bakoyannis. Në të përfshihet edhe angazhimi për ta themeluar Asociacionin e komunave me shumicë serbe sa më parë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA