17.1 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Konvertimi i armëve me gaz në armë zjarri

Përgatiti: Driton Sadiku

Duket si armë e vërtetë, por në fakt është armë me gaz. Por me pak punë, ajo mund të konvertohet në armë zjarri.

“Duhet të përpunohet tyta për arsye se armët me gaz e kanë tytën të zënë me një pjesë që e lejon gazin, por jo predhën, është një proces i cili bëhet në mënyrë artizanale, por jo çdoherë bëhet në formën e duhur për arsye se ajo është e rrezikshme”, tha Fadil Kajtazi, ekspert i armëve.

Kjo praktikë tashmë është bërë e zakonshme në vend. Shkak për këtë thuhet të jetë çmimi i lirë për blerjen e këtyre armëve e gjithashtu edhe modifikimi.
Megjithatë, sipas Kajtazit, armët me gaz s’mund të përdoren gjatë. Por, shton se mund të jenë vdekjeprurëse.

“Nuk e ka efektin e armës standarde, për arsye se pas dy-tre fishekëve që shkrepen me atë armë, tyta hapet sepse nuk e ka cilësinë dhe predhat nuk e kanë efektin goditës që e kanë armët e vërteta”, tha Kajtazi.

Ndërkohë, policia nuk tregoi se sa armë të tilla ka konfiskuar deri tash, por sipas ish-drejtorit të policisë, Rashit Qalaj, kjo çështje ka qenë sfidë për institucionet e sigurisë kaherë.

“Fatkeqësisht në Kosovë ka një numër të madh të armëve meqë janë ilegalisht në duart e qytetarëve, ka armë të vërteta, por një numër i madh i tyre janë edhe me gaz e që po konvertohen në armë zjarri. Mendoj që këto janë sfida për policinë e Kosovës”, tha ish-drejtori i Policisë, Rashit Qalaj.

Pa bërë klasifikimin e armëve, policia tha se brenda një viti afërisht 1500 armë ilegale konfiskohen, derisa konsiderohet se rreth 260 mijë janë në duar të qytetarëve.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vdes meteorologu Sylë Tahirsylaj

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA