31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Kërkohet zbatimi i marrëveshjeve mes Kosovës dhe Serbisë

Përgatiti: Kastriot Tahiri

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, i ka bërë thirrje Kosovës që të bëjë edhe më tej përpjekje për zbatimin e marrëveshjeve të arritura me Serbinë, duke shtuar se ajo ka qenë e përkushtuar “në dialogun e lehtësuar nga BE-ja”.

Në një takim në Komisionin për Integrim Evropian, Rohde ka thënë se sfiduese për Kosovën mbetet lufta ndaj korrupsionit, reforma e administratës publike dhe sundimi i ligjit.

“Kosova ka mbetur e përkushtuar në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, por duhet akoma përpjekje për zbatimin e marrëveshjeve të arritura”. “Raporti për Kosovën duhet të shihet që të na kujtojë të gjithëve se cilat reforma duhet të bëhen që Kosova të avancojë në qëllimin e saj që të bëhet anëtare e BE-së. Reformat nuk duhet bërë vetëm nga Qeveria, por edhe nga Kuvendi. Sot që jemi këtu, dua të shpreh zhgënjimin për mungesën e bashkëpunimit me partitë politike dhe mosvotimin e marrëveshjeve ndërkombëtarëve, ku do të jepeshin mbi 400 milionë euro”, tha Rohde.

Rezultate në sundimin e ligjit dhe luftimin e korrupsionit, kërkoi edhe Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog.

“…Kemi parë rezultate të mira në Kosovë, ka nivel të arritjes në disa fusha, krahasuar në disa të tjera. Raporti është rezultat i konsultimeve shumë të komplikuara. Nga perspektiva jonë, procesi është shumë i qartë. Është me unanimitet të punojmë së bashku rreth asaj se si të arrihet ky unanimitet për rrugën e Kosovës drejt BE-së dhe këtu duhet të them që arritja e progresit në dialog është substancial”, tha Szunyog.

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha se BE-ja duhet sa më parë t’i largojë masat ndëshkuese karshi Kosovës. Ai, po ashtu, e cilësoi të padrejtë mosdhënien e statutit të vendit kandidat për BE, Kosovës.

“Për këtë status nuk ka nevojë për njohjen nga pesë vendet mosnjohëse… Vonesat në trajtimin e aplikimit po i shtojnë zërat skeptikë. Masat negative të BE-së janë ende në fuqi dhe besojmë që prezenca e këtyre masave ka ndikuar në vlerësimin që është bërë në raport. Masat që janë ende në fuqi bien ndesh me përpjekjen e rajonit për integrim në BE. Është shumë e rëndësishme që BE-ja t’i heqë sa më shpejt këto masa”, ka thënë Bislimi.

Komisioni Evropian në raportin e fundit për Kosovën të publikuar më 8 Nëntor, tha se vendi ka shënuar progres të kufizuar në përmbushjen e standardeve të nevojshme për t’iu bashkuar Bashkimit Evropian.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA