28.6 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Katër qytetarë nga Kosova arrestohen në Shqipëri për trafikim të armëve

Përgatiti: Driton Sadiku

Katër kosovarë përfunduan në pranga të policisë shqiptare në një aksion të së premtes.

Siç njoftoi policia e Shqipërisë, ata dyshoheshin për kontrabandë me armë.

Gjatë operacionit të titulluar “transportuesi 2” u sekuestruan 10 armë zjarri të llojit pistoletë, municion luftarak, 1 automjet dhe 5 telefona.

Policia e Shtetit tha se gjatë operacionit, në vend-parkimin e një terminali të autobusëve në Lundër, u kapën dhe arrestuan në flagrancë shtetasit B.K., 28-vjeçar, B.Sh., 20-vjeçar, E.Th., 25-vjeçar dhe M.K., 20-vjeçar, të gjithë banues në Kosovë.

Sipas autoriteteve, i dyshuari me inicialet B.K., shtetas i Kosovës, në autobusin që po drejtohej nga E.TH., kishte futur një çantë brenda së cilës u gjet armatimi.

Më pas, B. K., në bashkëpunim me M.K., kanë përcjellë nga pas autobusin që po i bartte këto mjete.

Siç njoftoi policia shqiptare, nga verifikimet e kryera ka rezultuar se armët e zjarrit ishin trafikuar në Tiranë, me qëllim shitjen në vlerat 1500-3000 euro.

Po nga verifikimet e kryera dyshohet se pronari i linjës së autobusëve, shtetasi E. Th., së bashku me shtetas të tjerë, ka trafikuar armë zjarri drejt Shqipërisë, në disa raste.

Rasti tanimë ka kaluar në prokurori.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA