Jetesa nën oxhaqet e qymyrit të djegur, çfarë thonë qytetarët e Obiliqit për ajrin e ndotur

Obiliqi, një qytezë industriale në pjesën qendrore të Kosovës afër Prishtinës.

Qytetarët e Obiliqit, prej vitit 1962 bashkëjetojnë me tymin e oxhaqeve të Korporatës Energjetike të Kosovës, i cili sipas tyre, nga viti në vit po ua rëndon gjendjen mjedisore.

Ata i thanë ATV-së, se ajri i ndotur nga përzierja e tymit, pluhurit dhe hirit ka janë erë të rëndë që e ngacmon frymëmarrjen, por ata pranojnë se viteve të fundit, situata është përmirësuar dukshëm sa i përket ndotjes.

“Tash është më mirë se përpara. Ka filtera, i kanë ngjit. A-ja është pak ma e ndotur, B-ja jo”, thotë një qytetar.

“Unë jetoj në Mazgit, nuk na bëjnë dëm shumë. Që me ba dëm, bëjnë në Milloshevë, Plemetin, Fushë Kosovës, po çka me ba tash”, thotë një tjetër qytetar.

Deklaratat e plota të qytetarëve të Obiliqit i gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA