11.5 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

​Humb jetën tragjikisht rekordmeni i maratonës Kelvin Kiptum

Rekordmeni botëror i maratonës Kelvin Kiptum dhe trajneri i tij kanë vdekur në një aksident në Kenia.

24-vjeçari vendosi një rekord të ri botëror prej dy orësh e 35 sekondash në maratonën e Çikagos në tetor të vitit të kaluar.

Anëtari i parlamentit kenian Gideon Kimaiyo konfirmoi vdekjen e dyshes në një deklaratë në X, i njohur më parë si Twitter.

“Me zemër të thyer mësuam për vdekjen e Kelvin Kiptum, mbajtësit të rekordeve botërore të maratonës dhe trajnerit të tij në një aksident tragjik përgjatë rrugës Eldoret-Kaptagat. Kelvin Kiptum ishte në kulmin e karrierës së tij, një legjendë më vete. Është e vështirë për t’u pranuar”, ka thënë Kimaiyo, përcjellë kp.

Përplasja ndodhi në një rrugë midis qyteteve Eldoret dhe Kaptagat në Kenian perëndimore.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA