19.2 C
Pristina
E premte, 2 Qershor, 2023

Hapet oda nordike në Kosovë, ftohen investuesit e huaj

Urë lidhëse ndërmjet bizneseve të vendeve nordike dhe Kosovës, po shihet Oda Nordike e Tregtisë në Kosovë, e cila u hap këtë të premte.

Kryeministri Albin Kurti tha se kjo dhomë biznesi do të shërbejë si një katalizator për përparimin, një platformë që nxit bashkëpunimin, inovacionin dhe sipërmarrjen.

“Një nga objektivat kryesore të rajonit nordik do të jetë mbështetja e investitorëve të mundshëm nga vendet nordik, për të eksploruar mundësitë e investimeve dhe shkëmbimit tregtar për dhe nga Kosova”, tha Kurti.

Për bashkëpunime mes bizneseve nordike dhe kosovare, sipas ministres Rozeta Hajdari, ofrohen mundësi të mira.

“Dëshiroj të ndaj me ju mundësitë që ministria jonë po i jep sektorit privat përmes negocimit dhe nënshkrimit të marrëveshjeve të mira të programit të tregut të përbashkët të BE-së, në vlerë prej 4.2 miliardë euro për vitet 2020-2027 ku vendet nordike dhe vendet e tjera evropiane mund të lidhen me Kosovën”, tha Hajdari.

Me hapjen e kësaj ode, po vlerësohet se do të shtohen edhe vendet e reja të punës.

“Dhoma Nordike e Tregtisë do të shërbejë si një qendër qendrore për rrjetëzimin e biznesit, avokimin dhe shërbimet mbështetëse. Do të jetë një vend ku sipërmarrësit, pronarët e bizneseve të vogla dhe kompanitë e themeluara mund të bashkohen për të punuar dhe, gjithashtu, për të shkëmbyer ide, për të eksploruar mundësitë dhe për të bashkëpunuar në projekte që do të na sjellin dobi të gjithëve”, tha kryetarja e Odës Nordike, Afërdita Pllana-Ibrahimi.

Edhe ambasadorët e Suedisë dhe Finlandës me mandat në Kosovë, vlerësuan se me hapjen e Odës Nordike, zhvillimi ekonomik mund të përmirësohet dhe bashkëpunimi mes vendeve do të rritet. /atvlive.tv

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Vrasje në tentativë në Gjilan

spot_img

LAJME TË TJERA