25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Gruaja polake vendos mjet shpërthyes në qendër të Varshavës

Autoritetet polake kanë njoftuar se kanë arrestuar dhe akuzuar një grua 38-vjeçare polake që vendosi një mjet shpërthyes në një rrugë në qendër të Varshavës në fillim të këtij muaji.

Policia tha se gruaja e vendosi pajisjen në Varshavë natën e 10-11 nëntorit dhe më pas mori një tren për në shtëpinë e saj në Poloninë perëndimore.

Nuk ka të lënduar, por pajisja mund të kishte lënduar shumë persona, theksoi policia.

“Një pajisje shpërthyese e improvizuar plot me bombola gazi dhe gozhdë mund të kishte shkaktuar një kërcënim serioz për shëndetin dhe jetën e shumë njerëzve”, thuhet në deklaratë.

Ajo akuzohet për “shkaktim rreziku dhe rrezikim të jetës dhe shëndetit të disa personave, si dhe përgatitje për shkaktimin e atij rreziku”. Policia përdori pamjet e kamerave të vëzhgimit për të gjurmuar lëvizjet e saj.

E arrestuar në shtëpinë e saj

Pas instalimit të pajisjes në Varshavë, ajo u drejtua në stacionin kryesor të trenit të kryeqytetit polak, më pas udhëtoi për në qytetin perëndimor polak të Wroclaw dhe u arrestua në shtëpinë e saj në qytetin e afërt të Strzelin.

Policia e përshkroi të dyshuarin si një grua polake që tregonte simpati për ekstremizmin islamik, por nuk donte të jepte detaje të mëtejshme rreth saj. Ata publikuan një video që tregonte se po i merrte gjurmët e gishtave dhe i prangosën nga policia, dhe treguan disa nga sendet që ata thanë se gjetën në shtëpinë e saj.

Mes tyre ishte edhe një foto e Osama bin Ladenit. “Oficerët e policisë siguruan sende dhe pajisje të lidhura me Shtetin Islamik, si dhe sende që mund të përdoreshin për të bërë një tjetër mjet shpërthyes”, përfunduan ata.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA