Gjykimi për vrasjen Oliver Ivanoviqit drejt fundit

Përgatiti: Nora Luta

Pasi iu siguria përkthimi në gjuhën serbe i deklaratave të dhëna në prokurori e polici, ish-hetuesi policor, Nedelko Spasojevic, nisi dëshminë para trupit gjykues të Gjykatës Themelore të Prishtinës, në gjykimin për vrasjen e ish politikanit serb Oliver Ivanovic.

Spasojevicin e akuzon ndër të tjera Prokuroria Speciale se keqpërdori detyrën zyrtare, duke mos e siguruar vendin e ngjarjes, dhe për fshehje të provave.
Ai gjatë dhënies së mbrojtjes ka mohuar pretendimet e organit të akuzës, por tha se me telefonin e tij e kishte fotografuar gëzhojën e gjetur para selisë së partisë së Ivanovicit, në veri ku edhe është gjetur i vrarë.

Gjithashtu Spasojevic tregoi se si hetues policor është marrë me rastet me vepra të lehta penale sikurse vjedhje, ndryshe nga 16 janari i 2018-s.

“Jam ofruar te vendi ku është gjetur Oliveri, e kam fotografuar me telefonin tim, kur e bërë zoom, e kam vrejtur një gëzhojë, nuk e kam prekur me duart e mija, mu është dukur e freskët, pak metra më larg i kam parë edhe tri-katër gëzhoja”, tha Nedelko Spasojevic, i akuzuar.

Me pyetje rreth veprimeve hetimore që kishte ndërmarrë në ditën kritike, Spasojevic u sfidua nga Prokuroria Speciale.

“Edhe më parë kam thënë s’jam i sigurt ndoshta 15 minuta, por sot fola për që u ndërlidh me video-incizimet e shfaqura gjatë gjykimit”, tha Spasojevic.

Gjykimi për vrasjen e Ivanovicit do të vazhdojë gjatë muajit qershor, me dhënien e mbrojtës së të akuzuarve Silavana Arsoviq dhe Rade Basara. Ndërsa Dragisha Markoviq, Zharko Jovanoviq, dhe Marko Roshiq kanë zgjedhur të drejtën për t’u mbrojtur në heshtje.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA