12.9 C
Pristina
E hënë, 2 Tetor, 2023

Fshati që filloi të braktisej në vitet e 90-ta, sot ka mbetur pa asnjë banor

Fshati Leskovec gjendet vetëm 15 minuta larg Prizrenit, pranë kufirit me Shqipërinë, e që dikur ishte fshati i vetëm i banuar me shqiptarë në atë anë.

Ky fshat numëronte rreth 30 shtëpi, ndërsa braktisja e tij kishte filluar qysh prej vitit 1990. Ndërsa sot, vetëm cicërimat e zogjve i japin pakëz jetë këtij fshati të lënë në harresë.

Disa shtëpi të ndërtuara prej guri dhe balte, e të cilat e i rezistuan kohës, e karakterizojnë më së miri fshatin Leskovec.

Lekovec mbetet një vend tjetër i Kosovës i rrethuar me bukuri të pashfrytëzuara natyrore. /atvlive.tv

Emisionin e plotë e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

LAJME TË TJERA