9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Finlanda ndan 188 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

Finlanda po cakton paketën e 23-të të ndihmës për Ukrainën me vlerë 188 milionë euro, e cila përfshin sisteme të mbrojtjes ajrore dhe municione të kalibrit të madh.

Kështu deklaroi presidenti i Finlandës Alexander Stubb në një konferencë të përbashkët për shtyp me Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në Kiev, raportoi një korrespondent i Ukrinform.

“Tani kemi paketën e 23-të të ndihmës për Ukrainën. Qeveria e mori vendimin javën e kaluar. Është 188 milionë euro dhe është kryesisht ndihmë ushtarake, por ka edhe sisteme të mbrojtjes ajrore dhe municione artilerie të kalibrit të madh, ndër të tjera. Kjo është mbështetja jonë për Ukrainën”, tha Stubb.

Presidenti vuri në dukje se Finlanda ka dhënë gjithsej 2 miliardë euro ndihmë ushtarake dhe 700.000 euro ndihmë humanitare, që do të thotë se ndan 900 milionë euro në vit.

Përpos kësaj, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy dhe Presidenti i Finlandës Alexander Stubb nënshkruan një marrëveshje dypalëshe sigurie midis dy vendeve për 10 vjet.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA