​FIFA-s i kërkohet përjashtimi i Izraelit nga garat ndërkombëtare

Futbolli palestinez citon shembullin e skuadrave ruse që u ndaluan nga garat ndërkombëtare nga FIFA dhe UEFA gjatë pushtimit ushtarak të Ukrainës që filloi në shkurt 2022.

Thirrjet për veprim kundër Izraelit në futbollin ndërkombëtar për shkak të konfliktit me Hamasin do të shtohen nga zyrtarët palestinezë në kongresin vjetor të FIFA-s muajin e ardhshëm.

Propozimi i Federatës së Futbollit të Palestinës për 211 federatat anëtare në Tajlandë kërkon “sanksione të duhura, me efekt të menjëhershëm, kundër ekipeve izraelite”, sipas dokumenteve të FIFA-s të publikuara vonë të mërkurën, një muaj përpara takimit të 17 majit.

Mocioni vë në dukje “shkeljet e ligjit ndërkombëtar të kryera nga okupimi izraelit në Palestinë, veçanërisht në Gaza” dhe citon angazhimet statutore të FIFA-s për të drejtat e njeriut dhe kundër diskriminimit.

“E gjithë infrastruktura e futbollit në Gaza është shkatërruar ose dëmtuar rëndë, duke përfshirë stadiumin historik të Al-Yarmuk”, shkroi Federata Palestine, duke pretenduar mbështetjen për mocionin e kongresit nga federatat e Algjerisë, Irakut, Jordanisë, Sirisë dhe Jemenit.

Thirrja e fundit për të ndëshkuar futbollin izraelit nuk do të mbështetet nga FIFA dhe nuk ka gjasa të bëjë përparim, sepse Izraeli mund të presë mbështetje globale, duke përfshirë edhe organin evropian të futbollit me 55 anëtarë, UEFA, të cilit iu bashkua 30 vjet më parë. Një marrëveshje bashkëpunimi gjithashtu u nënshkrua javën e kaluar midis zyrtarëve izraelitë dhe organizmit të futbollit të Amerikës së Jugut CONMEBOL.

Futbolli palestinez citon shembullin e skuadrave ruse që u ndaluan nga garat ndërkombëtare nga FIFA dhe UEFA gjatë pushtimit ushtarak të Ukrainës që filloi në shkurt 2022.

Përjashtimi i Rusisë u mbështet nga FIFA sepse disa anëtarë të UEFA-s refuzuan të luanin lojëra kundër kundërshtarëve rusë. Ato përfshinin të tre ekipet kombëtare të meshkujve – Poloninë, Suedinë dhe Republikën Çeke – të cilët ishin në grupin kualifikues të play-off-it në mars 2022 për Kupën e Botës për meshkuj të atij viti. Rusia nuk luajti dhe Polonia kaloi në turneun në Katar.

Zyrtarët rusë vazhdojnë të marrin pjesë në takimet ndërkombëtare të futbollit, përfshirë komitetin ekzekutiv të UEFA-s dhe duhet të kenë një delegacion me FIFA-n në Bangkok muajin e ardhshëm.

Ekipet kombëtare dhe klube izraelite kanë vazhduar të luajnë në garat e UEFA-s që nga sulmet e 7 tetorit nga Hamasi, megjithëse ndeshjet në shtëpi u luajtën në Hungari dhe Qipro për arsye sigurie.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA