2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Festivali Ndërkombëtar i Fotografisë këtë edicion do të mbahet në Medvegjë

Më 18 nëntor do të nisë edicioni i 13-të i Festivalit Ndërkombëtar i Fotografisë “PreFoto”, ku këtë vit do të zhvillohet në qytetin e Medvegjës.

Edon Agushi, një ndër organizatorët e këtij festivali, në emisionin ALARM në ATV, tha se këtë edicion do të ketë pjesëmarrës nga shtete të ndryshme të botës, ku nuk do të mungojnë edhe ata serbë për ta parë ekspozitën e këtij festivali.

“Ne dimë se ndoshta në Medvegjë nuk ka aq shumë shqiptar sa që ka në qytetin e Preshevës dhe qytetin e Bujanocit, por pse të mos ia sjellim edhe atyre një ekspozitë ndërkombëtare të fotografisë. Ekspozita ka karakter garues dhe është ekspozitë ndërkombëtare e fotografisë. Qëllimi i kësaj ideje, realizimi i këtij festivali të fotografisë ka qenë duke marrë shkas për fotografinë, por për të bërë aktivitete kulturore në Luginë të Preshevës. Atë ditë nuk janë vetëm shqiptarët që vijnë për ta ndjekur ekspozitën e fotografisë, por do të kemi edhe mysafirë nga shtete të ndryshme të botës që janë pjesëmarrës, do të kemi jurinë që janë ndërkombëtarë, por kemi edhe nga komuniteti serb që do të jenë prezentë për ta parë ekspozitën. Ekspozita tani ka arritur një nivel tjetër artistik”, tha Agushi.

Ai tregoi se 11 edicionet e para të “PreFoto” janë zhvilluar në qytetin e Preshevës, ndërsa i 12-ti në Bujanoc. /atvlive.tv

Intervistën e tij të plotë në ALARM e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA