23.4 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Elon Musk padit OpenAI dhe Sam Altman

Elon Musk, pronari multimiliarder i Tesla dhe X, po padit kompaninë e inteligjencës artificiale OpenAI, duke e akuzuar firmën se i jep përparësi fitimit mbi zhvillimin e AI, mbi të mirën publike.

Musk po ngre padi kundër OpenAI, ku ai ishte bashkë-themelues, dhe shefit ekzekutiv të saj, Sam Altman, për shkeljen e një kontrate duke refuzuar premtimin e saj për të zhvilluar me kujdes AI dhe për ta bërë teknologjinë gjerësisht të disponueshme.

Veprimi gjyqësor është i fundit në një seri sfidash ndaj Altman, i cili u rrëzua nga pozicioni i tij në OpenAI nga bordi i kompanisë dhe shkoi për një kohë të shkurtër në punë në Microsoft, aksioneri më i madh i OpenAI, përpara se të kthehej në postin e tij.

Gjigandi i AI u themelua fillimisht si një kompani jofitimprurëse, por është rritur në interesa tregtare, gjë që ka shkaktuar tension midis anëtarëve të bordit dhe themeluesve.

Duke përqafuar një marrëdhënie të ngushtë me Microsoft-in, OpenAI dhe drejtuesit e tij më të lartë e kanë vënë atë pakt “të ndezur” dhe po “pengojnë” misionin e kompanisë, pretendon Musk në padi.

“Nën bordin e saj të ri, ajo jo vetëm që po zhvillon, por në të vërtetë po përpunon një AGI [inteligjencë të përgjithshme artificiale] për të maksimizuar fitimet për Microsoft-in, në vend që të jetë për të mirën e njerëzimit”, thuhet në dosje. /SkyNews/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA