12.9 C
Pristina
E hënë, 2 Tetor, 2023

Elon Berisha trajneri 28 vjeçar që e inkuadroi klubin nga Hajvalia në Ligën e Parë

Si klub, Shkëndija e Hajvalisë u formula vetëm tri vite ma parë, por para vetës kishin ide të qarta.

Në vitin e parë të themelimit, garat i filluan në Ligën e Tretë, ku qysh në vitin debutues arritën sukses historik duke u inkuadruar në Ligën e Dytë të Kosovës.

Pasi vitin e kaluar i ndau vetëm një pikë nga inkuadrimi në Ligën e Parë, këtë gjë e arritën këtë edicion edhe atë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Plotë 80 pikë të grumbulluara dhe lider i tabelës në Ligën e Dytë, duke shtuar këtu edhe sulmin më të mirë në këtë nivel garash me 106 gola të shënuar, e gjithashtu edhe mbrojtjen më të mirë me vetëm 17 gola të pësuar.

E për krejt këtë sukses të arritur, meritat më të mëdha padyshim se shkojnë për Elon Berishën, trajner i ri në moshë dhe tejet premtues për futbollin kosovar.

Berisha në vitin e tij të parë më klubin, ani pse nuk e nisi sezonën shumë mirë, arriti të rikthente besimin te skuadra dhe arriti plotë 22 fitore rresht, ku edhe u shpallën kampion.

“Fillimisht, ky është viti i parë që jam pjesë e klubit të Shkëndijës dhe çdo nisje e sezonit me një trajner të ri dhe lojtarë të rinj që kanë ardhur në klub, nevojitet kohë për me u përshtatë dhe me u ambientu me rrethin e ri. Fillimin e sezonit nuk e kemi nisur mirë, pikërisht këto arsye kanë qenë kryesore. Kemi pasur disa ngecie në rezultate, mirëpo pas gabimeve që kemi bërë, kemi reflektu dhe kemi mësu nga ato gabime. Janë pikërisht këta djem që kanë tregu mentalitetin dhe karakterin e fortë dhe kanë menaxhu sitatat si duhet. Pas atyre gabimeve janë 22 ndeshje që janë fitu pa asnjë barazim dhe asnjë humbje, falë seriozitetit që kanë tregu këta djem”, tha Berisha.

Tutje, 28 vjeçari tha se edhe me këtë kontigjent lojtarët, mund të jenë arrë e fortë për skuadrat tjera në Ligën e Parë.

“Ne edhe kur e kemi përgatitur ekipin për Ligën e Dytë, vazhdimisht kemi potencu që ideja nuk është me pas bashkëpunime vetëm për një vit, mirëpo me i përzgjedh lojtarët të cilët janë në gjendje të garojnë edhe në Ligën e Parë. Ky kontigjent i lojtarëve është i mjaftueshëm me qenë konkurrues në Ligën e Parë, mirëpo ne duhet të presim edhe pak që të shohim edhe planet e klubit”, tha Berisha.

Mirëpo, sa mund të arrijë që një trajner kaq i ri në moshë të jetë motivues për skuadrën dhe të arrijë qëllimet e tij, këtë gjë e tregon kapiteni, Salih Kosumi.

“Duke i ditur aftësitë e trajnerit, i cili është shumë komunikues, shumë motivues, disiplinë të madhe ka. Kemi arritur të kemi mirëkuptim dhe padyshim vet puna si trajner neve na obligon të jemi si nxënës të tij”, tha Salih Kosumi, kapiten i Shkëndijës së Hajvalisë.

Pasi e arriti vitin e kaluar suksesin e njëjtë me Rahovecin, duke u inkuadruar në Ligën e Parë, të njëjtën gjë Donat Krasniqi e arriti edhe me Shkëndinë, e më së miri tregon ai emocionetet e njëjta të përjetuara dy herë.

“Është një ndjenjë shumë e mirë, si më Rahovec si këtu kemi pas objektiva të njëtë dhe pak a shumë ka qenë e pritshme. Është një ndjenjë e mrekullueshme, kemi besuar, sidomos këtu kemi qenë shumë larg. Pas xhiros së tetë kemi qenë tetë pikë larg, mirëpo kemi besu dhe ja kemi dal. Gjë që na është shpërblyer me titullin kampion”, tha Donat Kransiqi, futbollist i Shkëndijës së Hajvalisë.

Kujtojmë që klubi nga Hajvalia edicionin e ardhshëm, garat i vazhdon në Grupin B të Ligës së Parë. /atvlive.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

LAJME TË TJERA