Eksplorimi i lidhjeve njerëzore, shfaqja “Boxes” solli një performancë të paharrueshme në PITF2023

Me një konferencë për media nisi dita e dytë e Prishtina International Theater Festival, ku edhe u prezantua shfaqja e dytë në radhë në kuadër të edicionit të shtatë.

Fituesja e çmimit për aktoren më të mirë në vitin 2021 në PITF, Burcu Görek, edhe kësaj radhe do të jetë pjesë e këtij festivali por me një shfaqje tjetër.

“Marrja e çmimit si aktorja më e mirë ishte shumë e rëndësishme për mua dhe Dilarën, sepse ju si staf i festivalit, nuk keni bërë dallim mes gjinive, mes grave e burrave. Ndërsa këtë vit, ne presim prapë diçka të mirë. Nuk e di akoma si do të shkojë, mirëpo unë gjithmonë them se do të jem prezente këtu mjafton, sepse sa i përket çmimeve nuk e di se çka mund të fitojmë, por gjithsesi do të jemi të lumtura thjesht si pjesëmarrëse”, tha aktorja Burcu Görek në konferencën për media.

Shfaqja turke e “Boxes” mblodhi artdashës në Teatrin Kamertal në Kolegjin AAB.

Drama solli emocione të mëdha e gërshetuar me copëza komedie, ku në bosht kryesor pati marrëdhëniet njerëzore, veçanërisht ata që zhvillohen midis dy të huajve.

Gjatë gjithë shfaqjes, hulumtohen temat e cenueshmërisë, lidhjes njerëzore dhe mënyrat e papritura, në të cilat njerëzit mund të gjejnë gjuhën e përbashkët, pavarësisht dallimeve të tyre.
Loja e tre aktorëve u duartrokit nga publiku derisa ata u shprehen të jenë të lumtur me pritjet dhe komentet pozitive që morën pas shfaqjes.

“Unë po ndihem shumë mirë dhe takimi me këtë audiencë ishte diçka shumë e mirë, sepse reagimi i tyre më bëri të ndihem shumë e gjallë, andaj po ndihem kaq mirë”, tha aktorja Burcu Görek pas shfaqjes.

Burcu Görek

“Po ndihem shumë i relaksuar, sepse para shfaqjes isha shumë i emocionuar mirëpo pasi përfundoi, gjithçka ishte në rregull dhe çliruese”, tha aktori Ekremcan Arslandağ.

Ekremcan Arslandağ

“Puna e pandalshme dhe motivimi nga ana e regjisorëve na ka bërë që të arrijmë kiminë që e transmetuam sonte tek ju. Ne i ndjekim rregullat e duam njëri-tjetrin, edhe pse ne të tre jemi takuar për herë të parë në këtë projekt, nuk jemi njohur me herët. Emrin shfaqjes “Boxes” e kemi vendosur në fakt së bashku, por ne mendojmë se kutitë janë diçka që ne fshehim në brendësi, diçka që ndodhet brenda nesh si njerëz dhe thjesht e hapin njëjtë si kutitë kur zbulojmë diçka të thellë në vete, andaj kutitë në shfaqje zbulojnë diçka të tillë. Personazhi sapo është shpërngulur në një shtëpi të re, një fillim të ri në një festë mikpritëse dhe është shumë e mirë për të që të fillojë atje me një person të ri që në të ardhmen mund të jetë i dashuri i saj. Skenat me festën, pirjen e duhanit, pijet dhe puthjet janë shumë të zakonta shumë normale, janë diçka që shumica prej nesh mund ta kenë përjetuar dhe në teatër mund ta bësh kot ndryshe nga filmat”, tha aktorja Burcu Görek.

“Unë e dua Prishtinën edhe është shumë e bukur. Kam qenë edhe para dy viteve këtu kur kemi fituar çmimin si aktoret më të mira dhe ka të njëjtën pamje të bukur si atëherë”, tha aktorja Dilara Gul.

Ndërsa regjisorët Balim Kar dhe Semih Degirmenci thanë se ia kanë arritur qëllimit të tyre për ta sjellë shfaqjen në mënyrë sa më origjinale.

“Ne kemi punuar së bashku për dy vite tashmë kështu që jemi një ekip tash e shumë kohë, andaj të punuarit bashkë na erdhi shumë lehtë. Në fakt ka qenë ideja e tij të cilën e kemi adaptuar nga një shfaqje tjetër që quhet “Beginning”, ndërsa Burcu e ka shkruar dhe e ka përshtatur duke punuar bashkë me neve”, tha regjisorja Balim Kar.

Balim Kar

“Unë e kam pyetur Balimin se a dëshiron të punojmë bashkë dhe ajo më tha po, kështu që së bashku filluan të gjenim aktore për shfaqjen edhe pse në fakt Burcu na ka gjetur neve dhe na kërkoi të krijojmë shfaqjen bashkë si një e re dhe besoj që ishte e mirë për ne, në përgjegjësi”, tha regjisori Semih Degirmenci.

Semih Degirmenci

“Ne ishim shumë të lumtur sonte. Absolutisht, ata bënë një punë të mrekullueshme. Ishte një performancë e mrekullueshme dhe jemi shumë krenare me ta”, tha regjisorja Balim Kar.

“Ishte hera e parë që kjo shfaqje u dha para publikut, të cilët ishin shumë të mirë dhe ndanë me neve energjinë dhe gëzimin e tyre”, u shpreh regjisori Semih Degirmenci.

“Simboli i titullit “Boxes” ka të bëjë për fillimet e reja dhe për njerëzit shumë të vetmuar që krijojnë një lidhje brenda natës. Është një koncept që e kam pëlqyer shumë” , tha regjisorja Balim Kar.

“Ky titull ka të bëjë me idenë kur lëviz diçka nga vendi i vjetër dhe fillon diçka të re, me energji të re, të takosh dikë të mirë me të cilën krijon lidhje të mira”, tha regjisori Semih Degirmenci.

Me muzikë u mbyll suksesshëm nata e dytë e PITF2023, derisa nata e tretë do të vazhdojë me shfaqjen mysafire nga Shqipëria “Now You See Her”, me regji të Klaudja Piroli, duke filluar nga ora 20:00, po ashtu në Teatrin Kamertal brenda objektit të Kolegjit AAB. /atvlive.tv

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA