25.8 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ekskluzive: Ideatori Qëndrim Thaqi prezanton makinën e parë shqiptare

Sipërmarrësi shqiptar nga komuna e Drenasit i cili jeton dhe vepron në Itali, Qëndrim Thaqi ka prezantuar makinën e parë shqiptare gjatë një ekspozite në Torino, TREDITECH.

I ftuar në emisionin e mëngjesit “ALARM” në ATV, Thaqi tha se kjo makinë do të jetë në mesin e pesë automjeteve më të shpejta në botë në kuadër të modeleve të hipermakinave.

Supervetura e re “Ilyrian TSX” ka një motor 6.2 litërsh Twin Turbo me 650 kuaj/fuqi, derisa shpejtësia maksimale pritet të arrijë në 375 kilometra në orë.

Tutje, Thaqi tregoi se kjo veturë momentalisht prodhohet në Torino, por që prodhimi i kësaj veture pritet të fillojë edhe në Kosovë, për të vazhduar pastaj edhe në Shqipëri.

Çmimi i automjetit sportiv do të variojë nga 1.2 milionë euro deri në 1.7 milionë euro.

Kjo makinë pritet të jetë një rivale e fortë e Lamborghin Aventador apo Ferrari 812 Superfast.

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA