9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

“E detyruan ta përbi unazën e fejesës” – Dëgjojeni historinë e dhimbshme të politikanes

Qëndresa Gërlica, një politikane kosovare në Belgjikë, qysh në moshë të re kontribuoj në mbrojtjen e të drejtave të shoqërisë por edhe të komunitetit të shqiptarëve, në Bruksel.

E ftuar në emisionin ‘LIBERO’, në ATV ajo shpalosi shumëçka nga jeta e saj. Ajo ndër të tjera foli edhe për babanë e saj, Bashkim Gërlicën, i cili ka qenë aktivist afër presidentit historik, Ibrahim Rrugova dhe po ashtu punonte me Anton Qetën dhe Zekeria Canën në kuadër të pajtimeve të gjaqeve, por jo vetëm.

Qëndresa rrëfeu se si babai i saj ishte i pikasur nga forcat serbe, për shkak të angazhimit të tij, në mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve.

“Në këtë fotografi që kam zgjedhur është babi, në kohë e paraluftës dhe është koha kur babi ishte fejuar me mamin. Babi ishte shumë aktive në revolucionin kundër pushtetit serb në atë kohë dhe ka qenë i pikasur nga forcat serbe si një person shumë aktive, për të drejtat e shqiptarëve. Kjo fotografi na kujton kohën se si babi ishte detyruar ta përbi unazën e fejesës, si formë e maltretimit nga forcat serbe dhe është momenti kur mjekët ia kanë larguar unazën”, tha ajo./atvlive.tv/

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA