21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Drita – Ballkani, ndeshja vendimtare për titull të kampionit

Dallimi në pikë është i vogël në mes të lideres, Dritës dhe kampionit në fuqi të Kosovës në futboll, Ballkanit. I vogël është edhe për nga cilësia e lojtarëve. Por, përballja e tyre do të jetë e madhe të dielën. Mund të vendos për titull të kampionit. Këtë e thonë edhe në klubin e Dritës, e po ashtu edhe të Ballkanit. Ndeshja derbi zhvillohet të dielën nga ora 15:00 dhe i takon xhiros së 33-të. Do të luhet në fushën me bar sintetik.

Drita është e para me 66 pikë, kurse Ballkani i dyti me 63 pikë. Trajneri i Dritës, AkisVavalis ka thënë se pak do të ketë peshë taktika në derbin ndaj Ballkanit. Rol kyç, sipas tij, ka përgatitja fizike dhe mentale.

“Një ndeshje tjetër, një finale për ekipin tonë në garën për titull të kampionit. Vijmë pas një fitore të rëndësishme ndaj Llapit. Kemi parë ekipin e Ballkanit qëështë një ekip i mirë, kanë plane të qarta, ide të qarta dhe janë ekip sulmues. Nuk është shumë me rëndësi taktika, por shumë i rëndësishëm është motivimi dhe mënyra se si t’i qasemi kësaj ndeshjeje. Nuk kemi pasur kohë të gjatë për të përgatitur ndeshjen, por në këtë moment, e rëndësishme është që lojtarët të jenë të freskët fizikisht dhe mentalisht. Jam i sigurt që do të kemi lojtarë mirë fizikisht dhe të jenë në niveli ne duhur. Nuk mendojmë për diferencën e pikëve që kemi ndaj Ballkanit, por synojmë pikët e plota ndaj tyre”, ka thënë Vavalis në konferencën për media.

Për të dalë fitues nga ky derbi i madh, Vavalis pret edhe ndihmën e shikuesve, ndonëse numri i tyre nuk pritet të jetë i madh për shkak të kapacitetet të vogël të tribunës në fushën me bari sintetik në Gjilan.

“Stadiumi nuk ka kapacitet të madh, por presim numër të madh të shikuesve dhe përkrahje të madhe. Përkrahja e tyre në këtë moment është shumë i rëndësishëm”, është shprehur ai.

Edhe sulmuesi i Ballkanit, Meriton Korenica, thotë se ballafaqimi me Dritën do të jetë i vështirë. Por ai ka besimin e plotë se Ballkani mund ta fitojë këtë derbi që mund të jetë vendimtar për titullin e kampionit.

“Do të jetë ndeshje e vështirë. Një përballje direkte për titullin kampion. Por, ne e kemi edhe një shans dhe bashkë si grup, mund t’ia dalim t’i fitojmë tri pikët në Gjilan. Besoj shumë në skuadër. Atmosfera është shumë e mirë dhe jemi gati që ta bëjmë më të mirën e t’i marrim pikët e plota në Gjilan”, është shprehur Korenica.

Dritës pritet t’i mungojë në këtë ndeshje sulmuesi i krahut, Almir Ajzeraj. Drita ka një vit që nuk ka humbur nga Ballkani. Humbjen e fundit, e ka pësuar më 28 prill të vitit të kaluar. Në tri përballjet e edicionit aktual, dy ndeshje kanë përfunduar baras (1:1 dhe 2:2), ndërsa një fitore i ka takuar Dritës. Pati fituar 2:0 në Suharekë. Drita më të mirë e ka edhe goldallimin. Ka shënuar 58 gola karshi 26 sosh të pësuar 26, ndërsa Ballkani ka realizuar 57 gola dhe pranuar 31. Vavalis ngul këmbë se qëllimi i ekipit të tij është vetëm fitorja.

“Qëllimi ynë është gjithmonë të fitojmë pikët e plota. Do të luajmë sikur të ishim në pozitën e dytë dhe të luftojmë ta kalojmë Ballkanin”, ka thënë trajneri grek.

Ai ka shtuar se nuk ka presion as tek ai, dhe as te lojtarët e tij.

“Për mua në këtë moment ndoshta është ndeshja e karrierës, por po e shijoj atmosferën, klubin, qytetin. Kjo ndeshje nuk është me presion, por është motivuese”, ka thënë ai.

Të motivuar janë edhe lojtarët e Dritës. Përkrah trajnerit Vavalis në konferencën për media te Drita u paraqit edhe Muharrem Jashari. Jashari pret që Drita ta fitoj derbin.

“Jemi të motivuar në këtë ndeshje. Na pret ndeshje e vështirë. Dihet qëllimi ynë në këtë rrugëtim dhe është një nga ndeshjet më të rëndësishme të edicionit. Me organizimin dhe shikuesit që i kemi, besoj se do të dalim triumfues. Është ndeshja kryesore e kampionatit dhe duhet ta shohim fondin e lojtarëve. Si ekip hyjmë për fitore dhe besoj se do t’ia arrijmë”, ka thënë Jashari.

E shtunë

Dukagjini – Malisheva 1:0

Trepça ’89 – Drenica

E diel

E diel (15:00)

Drita – Ballkani

Prishtina – Gjilani

Llapi – Ferizaj

1. Drita 32 19 9 4 58:26 66
2. Ballkani 32 17 12 3 31:26 63
3. Gjilani 32 13 11 8 31:31 50
4. Dukagjini 33 12 8 13 33:33 44
5. Prishtina 32 11 10 11 40:32 43
6. Llapi 32 11 8 13 40:44 41
7. Malisheva 33 10 9 14 47:49 39
8. Trepça ’89 33 9 10 14 43:57 37
9. Ferizaj 32 8 10 14 28:47 34
10. Drenica 33 6 5 22 24:51 23

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA