19.2 C
Pristina
E premte, 2 Qershor, 2023

Dëshmon partnerja e Ivanoviçit, thotë se nuk e di kush e vrau!

Pas shumë përpjekjeve e thirrjeve të Gjykatës, partnerja e ish-politikanit serb, Oliver Ivanovic, ka dhënë dëshminë e saj, por online përmes video-linkut, nga kryeqyteti i Serbisë.

Dëshmia e Milena Popovicit, që zgjati më shumë se dy orë, nuk u lejua të xhirohet nga trupi gjykues.

Gjyqtari Valon Kurtaj nuk dha arsyetim me shkrim, duke mos u lëshuar në detaje se pse mund të dëmtohen hetimet, kur gjykimi pothuajse është në përfundim.

“Kamerat i ndaloni, mund të marrin gazetarët shënime, mirëpo video-incizim jo”, tha Kurtaj.

Duke iu përgjigjur pyetjes së Prokurorisë, Milena Popovic mohoi të ketë deklaruar në media se e di kush është vrasësi i Ivanovicit. Ajo tha se nuk ka pasur presion apo kërcënime që nuk dha dëshmi deri tash.

“Së pari asnjëherë nuk kam th[në që unë e di se kush e ka vrarë Oliverin. Po ta dija, do ta dinit edhe ju, edhe gjithë bota. Që kam thënë se do të paguaj kush qëndron, kam thënë. Kjo do të thotë që çdo e vërtetë do të zbardhet. Këto fjalë do të dëgjohen, edhe ai i dëgjon, unë do ta tregoj e do ta drejtoj gishtin, edhe nëse është vëllai im. Le ta dëgjojnë të gjithë, do ta paguaj ai kurdoherë”, tha Popovic.

Popovic është pyetur edhe lidhur me kamerat e sigurisë, të cilat sipas aktakuzës Silvana Arsoviq, sekretare e partisë që e drejtonte Ivanovici, i kishte shkyçur në ditën kritike.

“Oliveri kishte vendosur kamera për ta përcjellë zyrën dhe ato kanë qenë aty nonstop, që të incizojnë nëse diçka potencialisht ndodh. Kamerat u vendosën pas një incidenti në zyrë. Kamerat kanë qenë në funksion gjatë gjithë kohës. Kam dëgjuar nga mediat se në ditën kritike kamerat s’kanë punuar, por unë kam qenë e bindur që ato punonin”, tha Popovic.

Partnerja e ish-politikanit Ivanoviq deklaroi se nuk i njeh asnjërin nga të akuzuarit, përveç Arsoviqit, për të cilën tha se është e bindur në pafajësinë e saj.

“Mund të them që është marrë që ajo u akuzu, ajo ka qenë si motra e tij për Oliverin. Padrejtësi e madhe çka po ndodh ndaj saj. Te tjerët i di si pamje i kam dëgjuar neper biseda e di qe ka qene nw marrëdhënie korrekte me Boikon. Me Raidoqiqin ka qene kundërshtar politik e nuk e ka dashur shume, kaq është ajo që unë di”, tha Popovic.

Popovic, e cila aktualisht është sekretare e Ministrisë së Kulturës në Beograd, e deputete e partisë së Aleksandër Vucicit, në mandatin e kaluar, në pyetjen e Prokurorisë se pse iu bashku kësaj partie, tha se ishte vullnet i saj politik, të cilin ia kishte shprehur edhe ish-partnerit të saj sa ishte gjallë.

Madje, Popovic i kishte kërkuar që të bashkohej me partinë e Vucicit, me të cilin bashkë me Olivierin ishin takuar disa herë në Beograd, por ish-politikani serb kishte vendosur të qëndrojë në partinë Liri, Demokraci dhe Drejtësi.

Ndërkohë, për mbrojtjen dëshmia e saj nuk u pa relevante për zbardhjen e rastit.

Prokuroria i akuzon Marko Roshiqin, Nedelkjo Spasojeviqin, Dragisha Markoviqin, Zharko Jovanoviqin, Silvana Arsoviqin dhe Rade Basaran, për përfshirje në vrasjen e Oliver Ivanoviq, i cili u gjet para selisë së partisë së tij, në Mitrovicën e Veriut, në janar të 2018-ës. /atvlive.tv

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_img

LAJME TË TJERA