11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Dëmet e luftës në pyetësorin për regjistrim të popullsisë

Përgatiti: Driton Sadiku

Mbledhjen e 198-të të qeverisë, kreu i saj e nisi me një thirrje për qytetarët.

Krahas thirrjes, kryeministri Kurti tregoi se këtë herë në pyetësorin e regjistrimit të popullsisë, qytetarët do t’i deklarojnë edhe dëmet e luftës.

“Për herë të parë në këtë regjistrim të popullsisë është përfshirë pyetësori i dëmeve nga lufta 1998-99 në ekonomitë familjare. Qytetarët do të mund t’i deklarojnë dëmet ekonomike, shumat e pronave të shkatërruara, si dhe dëmet në njerëz, familjarë të vrarë, të zhdukur, të plagosur apo të burgosur”, tha Kurti.

E disa familje në veri, që gjatë luftës iu dogjën shtëpitë, mund të jenë përfitues të ndërtimit të shtëpive të reja. Për këtë projekt, Qeveria ndau edhe 4 milionë euro.

Në mbledhjen e së martës, ekzekutivi miratoi edhe planin strategjik për zhvillimin e sistemit informativ shëndetësor, që njëherësh është edhe kusht për sigurimet shëndetësore.

Meqë, nga nesër hyn në fuqi ligji i ri për trafikun rrugor, qeveria miratoi themelimin e këshillit për siguri në trafik, që synon uljen e aksidenteve.

Ndër të tjera, Qeveria miratoi propozimin për shpronësim të pronës së paluajtshme të ish-ndërmarrjes shoqërore “Progres”, për ndërtimin e qendrës së paraburgimit në Prizren dhe është miratuar propozimi për shpronësimet shtesë për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Gjilan.

Edicionin Qendror të lajmeve në ATV e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA