12.9 C
Pristina
E hënë, 2 Tetor, 2023

Çmimi kryesor i “Prifest-it” “Vjosa Berisha”, u ndahet filmave “The land within” dhe “Blaga’s Lessons”

Me ndarjen e çmimeve për filmat pjesëmarrës, Prishtina Internacional Film Festival përmbylli edicionin e tij të 15-të.

Çmimi kryesor, i cili tash e dy vjet e mbanë emrin Vjosa Berisha, iu dha filmit debutues të regjisorit shqiptar, Fisnik Maxville, “Toka brenda meje”, si dhe filmit nga Bullgaria, “Blaga’s lessons”, të regjisorit Stefan Kumandarev.

“Një ndjenjë jashtëzakonisht e bukur, se me të vërtetë ka pas një garë. Edhe një herë jashtëzakonisht shumë e shtirë dhe jam tepër i kënaqur që këtë çmim po e ndajmë përveç dy filmave, njëri prej të cilit është edhe filmi i im”, tha regjisori Fisnik Maxville.

Çmimi për arritje vjetopre i takoi producentit Valon Bajgora për suksesin e tij ndërkombëtar në botën e filmit këtë vit.

“Festivali është garë, garë për filmin më të mirë. Konkurrenca ka qenë shumë e mirë. Filmat, seleksioni i sivjetmë ka qenë shumë shumë i mirë, filmat e mirë. Kam pasur kënaqësi me i pa të gjithë edhe normal që kur garon, garon për me fitu edhe ki besim që filmin që e ke ba ti, është filmi më i mirë në botë, por kur i sheh filmat tjerë që janë të nivelit tënd, ndoshta edhe më të mirë edhe ti atë besimin që e ke, fillon edhe me u kthy në realitet. Faleminderit të jurisë, faleminderit të Fisit, faleminderit të festivalit, për neve është plotësi shumë e madhe edhe një motivim shumë i madh për me vazhdu edhe me punu. Unë u emocionova shumë kur u jep çmimi për producentin më të mirë, humba komplet nuk disha as çka me thanë”, u shpreh producenti Bajgora.

Ndërsa aktorët Edgar Morais dhe Rafael Morais u shpërblyen me çmimin “Aktori më i mirë”. Ata me këtë çmim u vlerësuan për rolin e tyre në filmin “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”.

Për regjisorin e njëhersh, udhëheqësin e këtij festivali, Fatos Berisha, ky edicion ishte tejet i veçantë.

Po ndjehem i lehtësuar nga një barrë e përgjegjësisë që e kam pasur dhe njëkohësisht i lumtur që çdo gjë shkoi mirë. Krenar me punën e bashkëpunëtorëve të mi, miqve, përkrahësve, shokëve, shoqeve edhe shpresoj që kjo energji me na mbajtë edhe me vazhdu kështu. Në menjëherë do ta vazhdojë punën. Të hënën, pushojmë pak, të martën, ia nisim me punu për edicionin tjetër dhe tash duhet me mendu për vitin tjetër menjëherë”, u shpreh regjisori Berisha.

Edicioni i 15-të i Prifest, këtë vit pati në fokus industrinë e filmit Izraelit.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë të fituesve të çmimeve në edicionin e 15-të të Prifest:

Çmimet e PriForum-it:
Best Pitch AWARD Vanessa Redgrave in amount of 1000 EUR goes to BIG IN GAZI BABA from North Macedonia given by Neptun;

Color Grading in Services in amount of 10K given by In My Country Postproduction House goes to HAPPY FAMILY – TURKEY;

Final Mix in Sound Postproduction in Services in amount of 10K given by In My Country Postproduction House goes toEVERYBODY DIES ON THE NEWS, Bulgaria;

AWARD in amount of 1000 EUR for Izraeli projects only goes to SECOND WIFE;

IKONE STUDIO PRIZE – 7K in services for Camera Equipments goes to LUCKY US from Kosovo;

KOSOVO CINEMATOGRAPHY CENTER AWARD for the Best Pitch in amount of 3000 EUR will be devided in two projects:

1500 EUR for MEDUSA – Albania

1500 Euro for I MUST GO DOWN BY THE SEA AGAIN – Kosova.

Çmimet për filmat më të mirë:

Mirenjohje speciale per filmin e shkurtër: HOME OF THE HEART nga Sarah Saidan, Francë;

Filmi më i mirë i shkurtër: ROAD TRIPPER, nga Christophe Granger, Francë

Filmi më i mirë i metrazhit të mesëm:
SI NÉ VAJ nga Aulona Selmani, Zvicërr;

Hyjnesha e Artë për aktoren më të mirë Eli Skorcheva për filmin BLAGA’S LESSONS, Bullgari;

Hyjnesha e Artê për aktorin më të mirë shkon për vëllezërit binjak Edgar Morais
Rafael Morais nga filmi NJË FILXHAN KAFE DHE KÊPUCË TË REJA VESHUR, Shqipëri;

Hyjnesha e Artë për regjinë më të mirë ndahet mes Fisnik Maxville dhe Stefan Kumandarev;

Hyjnesha e Artë – Çmimi i PriFest-it për arritje vjetore në kinematografi për kineastin vendor, shkon për:
producentin VALON BAJGORA

‘Çmimi Vjosa Berisha’ – Hyjnesha e Kuqe per filmin me te mirë Ballkanik:
ndahet mes filmave TOKA BRENDA MEJE nga Fisnik Maxville (Kosove, Zvicerr) dhe BLAGA’S LESSONS nga Stefan Kumandarev (Bullgari).

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

LAJME TË TJERA