11 C
Pristina
E shtunë, 25 Maj, 2024

Çfarë të mira ju sjell noti dhe pse duhet ta praktikoni

Noti është një mënyrë e shkëlqyer për të punuar me të gjithë trupin dhe sistemin kardiovaskular.

Një orë not djeg pothuajse aq kalori sa vrapimi, pa asnjë ndikim në kockat dhe kyçet tuaja.

Notimi është një nga 4 sportet më të dëshiruara në të gjithë botën, transmeton atvlive.tv.

Një nga përfitimet më të mëdha të notit është se aktivizon gjithë trupin tuaj, nga koka te këmbët dukë bërë që të rrisë rrahjet e zemrës pa e stresuar trupin tuaj, tonifikon muskujt dhe ndërton forcë e qëndrueshmëri.

Stërvitjet e notit përfshijnë një llojllojshmëri stilet duke përdorur muskujt e gjoksit, shpinës, goditje anësore, stil flutur e po ashtu stil i lirë.

Pavarësisht se çfarë goditjeje notoni, ju po përdorni shumicën e grupeve tuaja të muskujve për të lëvizur trupin tuaj nëpër ujë.

Por noti është i mirë edhe për brendësinë tonë. Ndërsa muskujt po bëjnë një stërvitje të mirë, sistemi kardiovaskular po ashtu.

Noti e bën zemrën dhe mushkëritë më të forta, duke bërë që të ul edhe rrezikun drejt vdekjes së parakohshme.

Krahasuar me njerëzit joaktivë, notarët kanë rreth gjysmën e rrezikut të vdekjes, ku disa studime të tjera kanë treguar se noti mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut dhe kontrollin e sheqerit në gjak.

Noti është i përshtatshëm për njerëzit me lëndime por për këtë është e rëndësishme të keni miratimin e mjekut tuaj përpara se të filloni ose rifilloni ndonjë program ushtrimesh.

Noti madje mund të ndihmojë në zvogëlimin e disa dhimbjeve tuaja ose në përmirësimin e rikuperimit nga një dëmtim.

Një studim tregoi se njerëzit me osteoartrit raportuan ulje të ndjeshme të dhimbjes dhe ngurtësimit të kyçeve dhe përjetuan më pak kufizime fizike pas përfshirjes në aktivitete si noti dhe çiklizmi.

Noti po ashtu është një opsion i mirë për njerëzit me astmë.

Mjedisi i lagësht i pishinave të brendshme e bën notin një aktivitet të shkëlqyeshëm për njerëzit me astmë.

Jo vetëm kaq, por ushtrimet e frymëmarrjes që lidhen me këtë sport, si mbajtja e frymës, mund t’ju ndihmojnë të zgjeroni kapacitetin e mushkërive dhe të fitoni kontroll mbi frymëmarrjen tuaj.

Por duhet pasur kujdes se noti mundtë jetë problematik për astmën nga kimikatet që përdoren për trajtimin e pishinave.

Noti është një mënyrë efikase për të djegur kalori. Një person 72 kile djeg afërsisht 423 kalori në orë, nëse bën not me një ritëm të ulët ose mesatar.

I njëjti person mund të djegë deri në 715 kalori në orë duke notuar me një ritëm më të fuqishëm.

Një person 90kg që bën të njëjtat aktivitete do të digjte midis 528 dhe 892 kalori në orë.

Një person me peshë 108kg mund të djeg midis 632 dhe 1068 kalori.

Noti mund të ketë fuqinë t’ju ndihmojë të flini më mirë gjatë natës.

Noti po ashtu është i rëndësishëm për rritjen e disponimit tuaj.

Studiuesit thonë një grup të vogël njerëzish pas një studimi panë një përmirësim në humor pas pjesëmarrjes në një program 12-javor të ujit.

Noti është i sigurt edhe gjatë shtatzënisë. Gratë shtatzëna dhe foshnjat e tyre gjithashtu mund të marrin disa benefite të mrekullueshme nga noti.

Noti nuk përjashtohet as për fëmijët kanë nevojë për të paktën 60 minuta ushtrime aerobike çdo ditë.

Noti është një aktivitet argëtues dhe nuk ndihet domosdoshmërisht si një stërvitje formale.

Fëmija juaj mund të bëjë ose mësime të strukturuara noti ose të jetë pjesë e një ekipi noti.

Koha e pastrukturuar e notit është një tjetër mundësi e fortë për t’i bërë fëmijët të lëvizin.

Kështu që ne ju themi vetëm not të mbarë dhe shijoni të gjitha përfitimet që vijnë nga të gjitha anët./atvlive.tv./

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA