8.3 C
Pristina
E enjte, 22 Shkurt, 2024

​Çfarë ka ndodhur me Sefer Seferin? Njeriun që Tyson Fury luftoi në rikthimin e tij në boks

Në kërkim të pretendimit të titullit “Kampion i peshave të rënda të botës”, Tyson Fury i dha fund periudhës 10-vjeçare të Wladimir Klitschko si kampion dhe mbretërimi i dytë më i gjatë në histori në peshën e rëndë me vendim unanim. Lufta ishte goxha e barabartë, me të dy boksierët që nuk i kursyen grushtet dhe në dukje u përballën mirë me goditjet.

Pas përfundimit të kësaj date, u ra dakord për një datë të dytë të revanshit, megjithatë, Fury e shtyu edhe një herë, këtë herë duke e deklaruar veten të papërshtatshëm nga pikëpamja mjekësore, gjë që më vonë u tha se ishte për shkak të një testi të dështuar të drogës për kokainë, raporton KosovaPress.

Pas luftës me Klitschkon, Fury më pas përfundoi duke bërë një pushim tre vjeçar nga boksi për t’u marrë me luftën e tij me varësinë, depresionin, çështje të tjera të shëndetit mendor dhe shtimin në peshë, të cilat po ndikonin thellësisht jo vetëm jetën e tij private, por edhe përfshirjen e tij në sport.

Fury u kthye në stërvitje në vitin 2017, por kërkoi licencën e tij të boksit për të filluar përsëri luftën. Më vonë atë vit, në dhjetor 2017, pas një beteje të gjatë ligjore kundër ekipit të Fury dhe Anti-Dopingut në Mbretërinë e Bashkuar, dhe një seancë dëgjimore në të cilën ai në mënyrë kontroverse nuk u paraqit, akuzat u tejkaluan. Kjo do të thoshte se ai riaplikoi dhe rifitoi licencën e tij në janar 2018. Pas kthimit të tij në boks, edhe Wladimir Klitschko pranoi se kishte menduar të dilte nga pensioni për të bërë revanshin e tij kundër Tyson Fury.

Para rikthimit të shumëpritur të Furyt, u njoftua se boksieri shqiptar Sefer Seferi do të ishte kundërshtari i tij i parë në ring dhe se ata do të luftonin në qershor 2018 në qytetin e lindjes së Furyt, Manchester.

Pak para se të binte zilja, Fury puthi kundërshtarin e tij dhe vazhdoi me lojërat e tij të mendjes për shumicën e raundit të parë. Në raundin e dytë, sjellja e tij vazhdoi, por pas një bisede me arbitrin, ai dominoi respektivisht raundin e tretë dhe të katërt, që do të thotë se Seferi vendosi të tërhiqej para raundit të pestë. Kjo ishte një surprizë për shumë njerëz, pasi ai dukej se po e trajtonte mirë kontrollin e Fury.

Që nga humbja e tij nga Fury në vitin 2018, Seferi ka luftuar vetëm pesë herë. Më vonë në vitin 2018, ai luftoi në Württemberg me boksierin gjerman Firat Arslan, i cili përfundoi në mënyrë zhgënjyese në barazim. Fatkeqësisht për shqiptarin, edhe lufta e tij e radhës kundër boksierit afrikano-jugor Kevin Lerena për t’u bërë kampion i botës në peshën e kryqëzuar në IBO në vitin 2019 nuk pati rezultatin e dëshiruar. Duke luftuar në Afrikën e Jugut, Seferi u mposht me TKO në raundin e tretë.

Disa muaj më vonë, megjithatë, në nëntor 2019, Seferi u rikthye në ring dhe luftoi me Lszlo Ivanyi në Burgdoff, Zvicër, me hungarezin që u tërhoq nga këndi në raundin e pestë. Kjo do të ishte lufta e fundit e 44-vjeçarit për gati tre vjet, kryesisht për shkak të pandemisë COVID-19, por ai siguroi fitore të njëpasnjëshme në qershor 2022, duke mundur Roman Kracik, sërish në Zvicër, me nokaut për të fituar titullin vakant të Organizatës Universale të Boksit në peshën kruiser.

Megjithatë, në fillim të këtij viti, Seferi humbi nga boksieri danez Kem Ljungquist në fillim të luftës kur konkurronte për titullin vakant ndërkombëtar IBF në peshën e rëndë. Ai u tërhoq në këndin e tij pas raundit të tretë, që do të thotë se rekordi i tij profesionist i boksit aktualisht lexon 30 luftime, 25 fitore, katër humbje dhe një barazim.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA