9.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Çfarë i ndodh zemrës gjatë agjërimit

Agjërimi shkakton ndryshime në trup gjatë periudhave kur nuk marrim ushqim.

Kardiologu Dennis Bruemmer vë në dukje disa përfitime të agjërimit për periudha të shkurtra, raporton blogu “Clevelandclinic”.

Duke reduktuar konsumimin e ushqimit për një periudhë të caktuar çdo ditë, agjërimi nxit mekanizmat e pastrimit të trupit.

Studimet tregojnë se agjërimi mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut, kolesterolit, kontrollimin e diabetit dhe në humbjen e peshës.

Doktori Bruemmer thekson rëndësinë e zbutjes së faktorëve të rrezikut si presioni i lartë i gjakut, kolesterolit, diabeti dhe peshës, të cilët janë të lidhura me sëmundjet e zemrës.

Rekomandohet të konsumojmë ushqim në mënyrë moderuar edhe gjatë periudhave kur nuk jemi duke agjëruar, së bashku me marrjen e ekuilibruar të vitaminave dhe karbohidrateve.

Agjërimi gjithashtu shoqërohet me përfitime për trajtimin e kancerit dhe humbjen e peshës.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA