33.9 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Bota përjetoi janarin më të nxehtë të regjistruar, thonë shkencëtarët e BE-së

Bota sapo përjetoi janarin e saj më të nxehtë të regjistruar, duke vazhduar një seri nxehtësie të jashtëzakonshme të nxitur nga ndryshimet klimatike.

Kështu tha të enjten Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike (C3S) i Bashkimit Evropian.

Muaji i kaluar tejkaloi janarin e mëparshëm më të ngrohtë, i cili ndodhi në vitin 2020, në rekordet e C3S që nga viti 1950, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Muaji i jashtëzakonshëm erdhi pasi viti 2023 u rendit si viti më i nxehtë i planetit në rekordet globale që nga viti 1850, pasi ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit dhe fenomeni i motit El Nino, i cili ngroh ujërat sipërfaqësore në Oqeanin Paqësor lindor, i shtynë temperaturat më të larta.

Çdo muaj që nga qershori ka qenë më i nxehti i regjistruar në botë, krahasuar me muajin korrespondues të viteve të mëparshme.

“Jo vetëm që është janari më i ngrohtë i regjistruar, por ne sapo kemi përjetuar një periudhë 12-mujore prej më shumë se 1.5 C (1.7 F) mbi periudhën e referencës para-industriale,” tha zëvendësdrejtoresha e C3S, Samantha Burgess.

“Reduktimet e shpejta të emetimeve të gazeve serrë janë mënyra e vetme për të ndaluar rritjen e temperaturave globale”, tha ajo.

Shkencëtarët amerikanë kanë thënë se viti 2024 ka një shans një në tre për të qenë edhe më i nxehtë se viti i kaluar dhe një shans 99% për t’u renditur në pesë vitet e para më të ngrohta.

Fenomeni El Nino filloi të dobësohej muajin e kaluar dhe shkencëtarët kanë treguar se mund të zhvendoset në homologun më të ftohtë të La Nina më vonë këtë vit. Megjithatë, temperaturat mesatare globale të sipërfaqes së detit muajin e kaluar ishin më të lartat për çdo janar të regjistruar.

Vendet ranë dakord në Marrëveshjen e Parisit të vitit 2015 që të përpiqen të parandalojnë ngrohjen globale që tejkalon 1.5 gradë Celsius, për të shmangur që ajo të shkaktojë pasoja më të rënda dhe të pakthyeshme, transmeton Klankosova.tv.

Pavarësisht tejkalimit të 1.5 C në një periudhë 12-mujore, bota ende nuk e ka shkelur objektivin e Marrëveshjes së Parisit, i cili i referohet një temperaturë mesatare globale gjatë dekadave.

Disa shkencëtarë kanë thënë se qëllimi nuk mund të arrihet më realisht, por u kanë kërkuar qeverive të veprojnë më shpejt për të ulur emetimet e CO2 për të kufizuar tejkalimin e objektivit – dhe nxehtësinë vdekjeprurëse.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA