2 C
Pristina
E enjte, 7 Dhjetor, 2023
spot_img

Bojkotohet mësimi në shkollën “Nazmi Zhegrova” në Stanoc të Vushtrrisë

Përgatiti: Jeta Selmanaj

Nga 290 nxënës sa ka shkolla fillore “Nazmi Zhegrova” në Stanoc të Vushtrrisë, rreth 170 nxënës, të hënën nuk vijuan mësimet.

Nxënësit e klasave të 5-ta deri të 9-tën vikendin e zgjatën, me vendim të Këshillit të Prindërve, pasi që shkolla nuk ishte pajtuar me ta, që të ndërmarrë masa ndaj arsimtarit të Teknologjisë, i cili kishte përdorur sjellje joakademike dhe gjuhë ofenduese ndaj nxënësve.

“Ne para një jave kemi pas takim me kryetarin e komunës dhe me drejtorin e shkollës. Mas një jave e kemi pas takimin e dytë edhe ka ardhë vendimi me propozimin e gjithë prindërve me ndërpre mësimin, deri në realizimin e kërkesave të prindërve”, tha kryetari i këshillit të fshatit, Rrahim Ajeti.

Njëri nga prindërit që ka fëmijët në këtë shkollë, tregon për ofendimet që u janë bërë fëmijëve të tij, siç pretendon ai, nga arsimtari në fjalë.

“Kush je ti m’i kallxu prindërve çka foli unë në shkollë, a e din që unë ta prej guhën”, tha Sami Tahiri, prind.

Drejtori i shkollës, Sami Zabergja, përmes telefonit i ka thënë ATV-së, se me rastin në fjalë do të merret Drejtoria e Arsimit dhe organet e tjera kompetente.

Në anën tjetër, Drejtoria e Arsimit në Vushtrri e ka konfirmuar për televizionin se komisioni disiplinor po merret me arsimtarin në fjalë. Drejtori i DKA-së, Albanez Tahiraj, mes tjerash ka kërkuar nga Këshilli i Prindërve të mos ndërhyjë në procesin mësimor, pasi sipas tij bojkotimi i mësimit është në dëm të nxënësve.

Nga Këshilli i Prindërve nuk kanë bërë të ditur se deri kur fëmijët nuk do t’i lejojnë të shkojnë në shkollë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA