31.8 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

“Beteja” mes ministres Haxhiu dhe prokurorisë speciale

Përgatiti: Driton Sadiku

Një postim në Facebook, u bë shkas që Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu, të merret në pyetje nga zyrtarët hetimorë në lidhje me rastin e vdekjes së Astrit Deharit, në burgun e Prizrenit 7 vjet më parë.

Haxhiu kishte fajësuar prokurorinë për mosveprim, pasi, sipas saj, ka prova të mjaftueshme për zbardhje të rastit. Andaj këto prova edhe iu kërkuan të hënën gjatë intervistimit.

Emër jo, veçse prova të tjera tha se u dhanë mjaftueshëm.

Andaj, sipas Haxhiut, edhe prokurori i rastit veproi në hakmarrje, teksa ngriti disa pikëpyetje.

Deklaratat e ministres Haxhiu, sipas Gëzim Shalës nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, paraqesin ndërhyrje në sistemin e drejtësisë.

Sidoqoftë, Haxhiu kërkoi që prokurori i rastit Afrim Shefkiu t’ia dorëzojë rastin dikujt tjetër e drejtësia të bjerë në vend.

Për vdekjen e ish-aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari, u thanë versione të ndryshme, por tash e 7 vjet vdekja e tij mbetet enigmë.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA