Begaj vizitoi Muzeun Kombëtar të Artit Mesjetar, promovim trashëgimisë kulturore

Kryeministri i Shqipërisë, Bajram Begaj së bashku me zonjën e parë, Armandën vizituan sot Muzeun Kombëtar të Artit Mesjetar në Korçë.

Siç bëri të ditur Begaj, vizita u bë në kuadër të nismës për promovimin e trashëgimisë kulturore shqiptare.

“Rreth 150 kryemjeshtra të artit mesjetar, që nga Onufri tek Konstandin Shpataraku, mund të eksplorohen nga afër, duke dëgjuar për ta edhe përmes një audio-guide në 4 gjuhë, ku veçanti është përfshirja e gjuhës ukrainase. Kjo gjuhë është bërë pjesë e audio-guidës së muzeut, përmes një iniciative të kërkuar nga Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, me mbështetjen e Armandës, duke konfirmuar nje tjetër herë se popujt mund dhe duhet të komunikojnë me njëri-tjetrin përmes vlerave më të larta njerëzore.”, shkroi Begaj në Facebook.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA