24.2 C
Pristina
E shtunë, 13 Korrik, 2024

BE-ja bie dakord mbi rregullat për përdorimin e inteligjencës artificiale

Negociatorët e Bashkimit Evropian arritën një marrëveshje të premten vonë mbi rregullat e para gjithëpërfshirëse të inteligjencës artificiale në botë, duke i hapur rrugën mbikëqyrjes ligjore të teknologjisë së AI që ka premtuar të transformojë jetën e përditshme dhe ka nxitur paralajmërime për rreziqe ekzistenciale për njerëzimin.

Negociatorët nga Parlamenti Evropian dhe 27 vendet anëtare të bllokut kapërcyen dallimet e mëdha në pikat e diskutueshme, duke përfshirë inteligjencën artificiale gjeneruese dhe përdorimin e policisë së mbikëqyrjes së njohjes së fytyrës për të nënshkruar një marrëveshje politike tentative për Aktin e Inteligjencës Artificiale.

“Marreveshje!” postoi në Twitter Komisioneri Evropian Thierry Breton pak para mesnatës. “BE bëhet kontinenti i parë që vendos rregulla të qarta për përdorimin e AI”, raporton AP.

Rezultati erdhi pas bisedimeve maratonë me dyer të mbyllura këtë javë, me seancën fillestare që zgjati 22 orë përpara se një raund i dytë të fillonte të premten në mëngjes.

Zyrtarët ishin në luftë me kohën për të siguruar një fitore politike për legjislacionin kryesor. Megjithatë, grupet e shoqërisë civile i bënë një pritje të ftohtë teksa presin për detaje teknike që do të duhet të sqarohen në javët në vijim. Ata thanë se marrëveshja nuk shkonte aq larg sa duhet në mbrojtjen e njerëzve nga dëmtimi i shkaktuar nga sistemet e AI.

“Marrëveshja e sotme politike shënon fillimin e punës teknike të rëndësishme dhe të nevojshme mbi detajet thelbësore të Aktit të AI, të cilat ende mungojnë”, tha Daniel Friedlaender, kreu i zyrës evropiane të Shoqatës së Industrisë së Kompjuterëve dhe Komunikimeve, një grup lobimi i industrisë së teknologjisë.

BE-ja mori një epërsi të hershme në garën globale për të hartuar parmakë mbrojtëse të AI kur zbuloi draftin e parë të rregullores së saj në 2021. Megjithatë, bumi i fundit në AI gjeneruese, i bëri zyrtarët evropianë të përpiqen të përditësojnë një propozim të gatshëm për të shërbyer si një plan për botën.

Parlamenti Evropian do të duhet ende të votojë për aktin në fillim të vitit të ardhshëm, por me marrëveshjen e arritur kjo është një formalitet, tha për Associated Press të premten vonë Brando Benifei, një ligjvënës italian që bashkëdrejton përpjekjet negociuese të trupit.

Sistemet gjeneruese të AI si ChatGPT i OpenAI kanë shpërthyer në ndërgjegjen e botës, duke mahnitur përdoruesit me aftësinë për të prodhuar tekste, foto dhe këngë të ngjashme me njeriun, por duke rritur frikën për rreziqet që teknologjia në zhvillim të shpejtë paraqet për vendet e punës, privatësinë dhe mbrojtjen e të drejtave të autorit dhe madje edhe vetë jetën e njeriut.

Tani, ShBA, Britania e Madhe, Kina dhe koalicionet globale si grupi i 7 demokracive të mëdha kanë hyrë me propozimet e tyre për të rregulluar AI.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA