19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Bashkatdhetari që bëri rrugë për 15 ditë me biçikletë nga Gjermania në Kosovë

Bashkatdhetari Albert Lubeniqi, i cili bëri 1.850 km rrugë me biçikletë nga Gjermania në Kosovë për 15 ditë rresht, ishte i ftuar në emisionin e mëngjesit ALARM në ATV. Ai në këtë emision tregoi se kjo sfidë për të ka qenë e vështirë, por se ka shkuar shumë mirë.

“Ky rrugëtim ka kaluar shumë mirë. Jam nisur me 13 maj nga Kasseli i Gjermanisë dhe kam arritur në Istog mbas 15 dite. Desha të bëj diçka ndryshe. Kanë ardhur edhe shumë tjetër, nuk jam i pari që kam ardhur në Kosovë me biçikletë, mirëpo unë vendosa një rrugëtim ndryshe nga të tjerët, mendova t’i ndihmoj edhe fëmijët e Kosovës”, tha Alberti.

Ai thotë se kjo ka qenë një sfidë për të, por njëkohësisht edhe qëllim humanitar për t’i ndihmuar fëmijët në Kosovë.

“Kjo ka qenë edhe për veti një sfidë, por edhe një qëllim humanitar për fëmijët në Kosovë. Normal që ka qenë sfidë e vështirë sepse unë i kam bërë nga 140 km në ditë përafërsisht dhe moti me shi, me diell i ka bërë ato tjerat. Vitin e kaluar kam qenë mbi 10 herë në Kosovë me veturë, mirëpo kësaj radhe erdha me biçikletë, edhe shumë mirë ka qenë, natyrë, peizazhe të ndryshme, mot me shi, me diell, të gjitha”, tha bashkatdhetari Albert Lubeniqi.

Ai tregoi se këtë udhëtim e ka bërë nga Kasseli në Gjermani, pastaj ka vazhduar në Austri, Hungari, Serbi dhe në fund në Kosovë.

Alberti tha se qëllimi i këtij udhëtimi ishte humanitar, ku për çdo kilometër të kaluar, do të dhurojë nga 1.00 Euro dhe jo vetëm, ai shtoi nga 0.50 cent për çdo kilometër për ata të cilët i bashkëngjiten këtij udhëtimi, ndërsa parat e grumbulluara iu dedikohen tri shoqatave të ndryshme: Shoqatës së SOS Fshatit te Fëmijëve në Prishtinë, Shoqatës Handikos në Istog dhe Shoqatës Autizmi Flet. /atvlive.tv

Bisedën e tij të plotë në emisionin ALARM e gjeni në videon më poshtë:

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA