11.7 C
Pristina
E enjte, 18 Prill, 2024

Arsyet pse nuk duhet të hamë kurrë fruta të papjekura

Frutat e papjekur janë shumë vështirë t’i presësh dhe t’i përtypësh, madje e njëjta gjë ndodh edhe gjatë tretjes, e kjo e bënë që stomaku ynë ta ketë edhe më të vështirë.

Frutat e papjekura mund të shkaktojnë acarim të traktit intestinal.

Madje, disa prej tyre mund të përmbajnë toksina të lehta.

Domatet dhe ananasi i papjekur janë tejet toksike për njerëzit dhe kjo është arsyeja pse duhet ndaluar ngrënia e tyre në sasi të mëdha

Sipas ekspertëve të nutricionit, thuhet se konsumi i disa frutave të papjekura së bashku me ujë, ushqime të tjera që shkaktojnë probleme të traktit intestinal ose me stomak bosh, mund të shumëfishojë problemet që ato shkaktojnë.

Ka edhe probleme të tjera që mund t’i keni nga ngrënia e tyre.

Ndjeshmëria e dhëmbëve, bën që kafshimi dhe përtypja e frutave të papjekura mund të gërryejë mbulesën mbrojtëse të dhëmbëve tuaj të quajtur smalt, duke ekspozuar nervat.

Si rezultat, ju mund të zhvilloni ndjeshmëri të dhëmbëve.

Frutat e papjekura përmbajnë shumë acide dhe taninë të cilat shkaktojnë zhveshje të smaltit.

Për shkak se frutat e papjekura janë të forta dhe fibroze, stomaku do ta ketë shumë të vështirë t’i tresë ato.

Si rezultat, ka shumë gjasa që të përjetoni dhimbje të tmerrshme stomaku.

Duke qenë se stomaku juaj po përpiqet të tretë fruta të papjekura që nuk janë aspak të predispozuara të treten, mund të shkaktojë tinguj të çuditshëm ose siç i njohim ndryshe ‘kërcitje zorrësh’.

Nëse keni një stomak të ndjeshëm, mund të keni të përziera për shkak të mbingarkesës së stomakut.

Ndonjëherë, ngrënia e frutave të papjekura gjithashtu mund t’ju shkaktojnë dhe të vjella./atvlive.tv/

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA