33.9 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

Arkeologët kanë zgjidhur misterin e dorëshkrimit më të vjetër skocez

Arkeologët kanë gjetur vendndodhjen e manastirit ku është shkruar Libri i Drerit – dorëshkrimi më i vjetër skocez i mbijetuar.

Libri daton nga shekulli i 10-të dhe është shkrimi më i vjetër gale i ruajtur në vend. Vendndodhja e manastirit në Aberdeenshire ishte një mister prej kohësh, derisa arkeologët gjetën prova në një fushë pranë rrënojave të Deer Abbey që konfirmuan vendndodhjen e tij.

Libri i Drerit ofron një pasqyrë të kishës, kulturës dhe shoqërisë së hershme të asaj periudhe, dhe gjithashtu përmban një tekst latin. Ekspertët besojnë se është shkruar në Manastirin e Drerit, i cili ndodhej në zonën Mintlaw, rreth vitit pas Krishtit, shkruan BBC.

Kur manastiri nuk ishte më në përdorim, murgjit u zhvendosën në abaci. Libri zakonisht mbahet në koleksionet e Universitetit të Kembrixhit, por vitin e kaluar ai u ekspozua publikisht në Galerinë e Arteve Aberdeen.

Arkeologët dhe vullnetarët kanë gërmuar me kujdes fushën përreth abacisë së lashtë për të gjetur objekte që do të tregojnë vendin ku dikur ishte manastiri.

“Vitin e kaluar ne hapëm llogore aq të mëdha sa mund të eksploronim shtresat më të thella. Ne gërmuam materialin e sipërm për javë të tëra derisa, dy javë para përfundimit të projektit, arritëm në shtresat më të hershme,” tha arkeologu Ali Cameron.

Shkencëtarët më pas i dërguan gjetjet në Qendrën e Kërkimeve Mjedisore të Universitetit Skocez (SUERC) në East Kilbride për takim. Analiza zgjati tre muaj, dhe rezultatet treguan se ata gjetën vendndodhjen e manastirit të vjetër.

“Është një rregull i pashkruar. Gjithmonë gjen diçka të mahnitshme ditën e fundit ose javën e fundit të gërmimit. Kishim një ndjenjë për këtë, se kishim gjetur manastirin. Por më pas na duhej të prisnim rezultatet e takimit për të parë nëse kishim Në fakt e gjeti atë. Ajo pritje ishte e tmerrshme”, tha arkeologia Alice Jaspars.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA