28.7 C
Pristina
E shtunë, 7 Shtator, 2024

​Argjentina ankohet në FIFA për ndeshjen kaotike ndaj Marokut

Federata Argjentinase e Futbollit (AFA) ka paraqitur një ankesë të mërkurën në FIFA për atë që ndodhi në debutimin e ekipit U-23 në Lojërat Olimpike të Parisit, i cili përfundoi me humbjen 1-2 ndaj Marokut pas një pezullimi prej gati dy orësh.

Argjentina barazoi rezultatin në minutën e 15 shtesë me golin e Cristian Medina. Lojtarët e “Albiceleste” festuan golin duke u përballur me një tribunë plot me tifozë marokenë, gjë që shkaktoi zemërimin e tyre dhe ata pushtuan fushën dhe hodhën gjësende të forta në fushë duke bërë që ndeshja të ndërpitej nga gjyqtari kryesor, përcjellë KosovaPress.

Pothuajse dy orë më vonë, të dyja skuadrat u rikthyen në fushë për të përfunduar ndeshjen me një risi të rëndësishme, pasi VAR-i e anuloi golin e Medinës për pozicion jashtë loje. U luajtën vetëm tre minuta dhe Argjentina nuk mundi të barazonte rezultatin.

“Nga Federata Argjentinase e Futbollit ne kemi ngritur tashmë kërkesën në Komisionin Disiplinor të FIFA-s, në mënyrë që të merren masat përkatëse rregullatore dhe të vendoset një sanksion ndaj kujtdo ose kujtdo që korrespondon ”, shkroi presidenti Klaudio Tapia. përmes llogarisë së tij në rrjetin social të AFA-s.

Ky njoftim vjen pas një liste të gjatë ankesash në Argjentinë – përfshirë edhe nga Lionel Messi – për rifillimin e ndeshjes dhe anulimin e një goli të mundimshëm pas një ndërprerjeje të madhe të lojës për shkak të pushtimit të fushës nga tifozët marokenë dhe hedhjes së shisheve. dhe të paktën një fishekzjarri kundër ekipit të Amerikës së Jugut ndërsa festonte rezultatin 2-2.