30.7 C
Pristina
E premte, 12 Korrik, 2024

A po ngriten çmimet e derivateve pas ardhjes së bashkatdhetarëve dhe fushatës së korrje-shirjeve?

Çmimet e derivateve në vendin tonë kanë shënuar rritje këto ditë mbi pesë centë për litër. Çmimi për një litër naftë sot ka kushtuar deri 1 euro e 39 centë, ndërsa një litër benzinë tregtohet deri në 1 euro e 31 centë në tregun e Kosovës.

Çmimet e derivateve ngriten për çdo vit në kohën e pushimeve kur vijnë në Kosovë bashkatdhetarët si dhe në sezonin e korrje-shirjeve për mekanizimin bujqësor.

Sipas Shoqatës së konsumatorëve, çmimi i naftës është ngritur në kohën e ardhjes së bashkatdhetarëve dhe në fushatën e korrje-shirjeve. Ndonëse, naftëtarët mohojnë se kjo rritje e çmimeve ka ndodhur për mërgimtarët dhe bujqit.

Kryetari i shoqatës së naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani ka thënë për KosovaPress se çmimi për një litër naftë sot është nga 1.28 euro-centë deri 1.38 euro centë, ndërsa ai për benzinë 1 euro e 31 centë.

Kryetari Berjani pretendon se çmimet e karburanteve janë më të lira në Kosovë se në rajon, përveç Maqedonisë së Veriut.

Kryetari i Shoqatës “Konsumatori”, Selatin Kaçaniku thekson për KosovaPress se ekziston mundësia se për arsye të ardhjes së bashkatdhetarëve në pushime në vendlindje, dhe nisjes së fushatës së korrje-shirjeve të shtrenjtohen derivatet nga naftëtarët.

“Të dyja këto, bashkatdhetarët dhe bujqit, naftëtarët i shfrytëzojnë dhe i japin ‘yrysh’ për shtrenjtimin e naftës dhe benzinës. Prandaj, patjetër që duhet ulën këto çmime, sepse pësojnë edhe qytetarët tjerë. Kështu konsumatorët janë më të nëpërkëmburit, ani se qytetari-konsumator është taksa pagues dhe mbushës buxhetit nga paguhen qeveritarët”, theksoi ai.

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani ka mohuar të ketë rritje të çmimeve të derivateve si rrjedhojë e ardhjes se bashkatdhetarëve.

“Jo nuk ka rritje të çmimeve që po vjen diaspora. Çmimin e percakton berëza dhe organizata prodhuese OPEC. Sa i përket korrjeve, besoj se bujqit tanë kanë subvencione nga Qeveria”, ka thënë Berjani në një përgjigje për KosovaPress.

Në anën tjetër çmimet e naftës në bursën ndërkombëtare kanë rënë të martën pas përpjekjeve të vazhdueshme diplomatike për të arritur një marrëveshje armëpushimi në Gaza dhe pasigurisë mbi kohën e uljes së normës së interesit të Rezervës Federale të SHBA-së (Fed).

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA