21 C
Pristina
E premte, 21 Qershor, 2024

Ambasada britanike e shqetësuar: Veprimet e djeshme të policisë në veri të Kosovës rrezikojnë të përshkallëzojnë tensionet

Ambasada e Britanisë së Madhe në Kosovës, ka thënë se aksioni i Policisë së Kosovës në katër komunat veriore, mund të ndikojë në përshkallëzim të situatës.

Në një reagim të kësaj ambasade i bëhet thirrje institucioneve të Kosovës të koordinohet për veprimet me partnerët ndërkombëtarë, duke theksuar angazhim në dialogun e lehtësaur nga Bashkimi Evropian për të zgjidhur çështje të tilla.

“Jemi të shqetësuar se veprimet e djeshme të policisë në veri të Kosovës rrezikojnë të përshkallëzojnë tensionet dhe të vështirësojnë zgjidhjen afatgjatë të çështjes së monedhës në Kosovë. Ne inkurajojmë autoritetet kosovare që të koordinojnë veprimet me partnerët ndërkombëtarë dhe të angazhohen në mënyrë konstruktive me Dialogun e lehtësuar nga BE-ja për të zgjidhur çështje të tilla”, thuhet në reagim.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

Temperaturat për ditën e sotme

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA