19.6 C
Pristina
E hënë, 17 Qershor, 2024

Aktivitete të shumta në ditëlindjen e 619 të të Skënderbeut

Përgatiti: Sara Shehu

6 Maji njihet edhe si Dita e Skënderbeut.

Data e cila përkon me lindjen e heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, mblodhi në Prishtinë artistë të shumtë, të cilët secili në mënyrën e vet portretizuan heroin.

Këtij eventi nuk i munguan as publicistët e njohur, të cilët nëpërmes fjalëve çmuan lart figurën e Skënderbeut.

Ndërsa, interesimi i qytetarëve për të parë nga afër punimet ishte i kënaqshëm.

Larg nga rrugët e sheshet, në Institutin Albanologjik u mbajt edhe një simpozium shkencor, në të cilin u prezantuan gjetjet e fundit rreth Skënderbeut.
Akademikët, madje, kërkuan nga institucionet e Shqipërisë dhe Kosovës ta hartojnë një ligj të veçantë për heroin kombëtar e 28 tetori të shpallet festë kombëtare.

Në kuadër të agjendës janë organizuar edhe performanca të ndryshme nga ansamble tradicionale, të shoqëruara me aktivitete të tjera.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të ATVLIVE.TV në Viber.

Bëni Subscribe në kanalin zyrtar të ATV-së në YouTube – Kliko KËTU

LAJME TË TJERA

spot_img
spot_img

PUBLIKUAR SË FUNDI

spot_imgspot_img
spot_img

LAJME TË TJERA